Kraków: usuwają beton, by drzewa miały więcej miejsca

To kolejny przykład w Krakowie, kiedy znika beton, by drzewa mogły lepiej rosnąć. Prace przeprowadzono przy ulicy Łobzowskiej. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej powiększają tak zwane okienka.

Nie jest to spektakularny projekt, ale ma ogromne znaczenie dla miasta. Część płyt betonowych wokół drzewa została usunięta. Podobną akcję przeprowadzono na początku miesiąca przy ulicy Studenckiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Rozbetonowanie powierzchni przeprowadzają pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Zarządu Zieleni Miejskiej. Działania mają na celu poprawę warunków siedliskowych takich drzew. Najczęstszym sposobem jest poszerzanie okienek, w których rosną drzewa. Takie prace są uwzględniane w momencie planowanych remontów chodników, ciągów pieszych itp. Poprawa warunków siedliskowych drzew wykonywana jest wtedy kompleksowo na całym odcinku zakładanego remontu.

Do tej pory takie działania wykonane zostały wzdłuż fragmentu ul. Szlak, czy przy ul. Straszewskiego. Przed rozpoczęciem prac remontowych w kontakcie z ZDMK, pracownicy ZZM ustalają zakres możliwego powiększenia okienka.

Usuwanie płyt chodnikowych oraz poszerzanie okienek przy poszczególnych okazach drzew przeprowadzane jest sukcesywnie na terenie całego miasta. Niekiedy wymaga to uzgodnień z władzami konserwatorskimi. Tak jest chociażby przy ul. Szerokiej. Czasem jednak wystarczą jedynie ustalenia zakresu prac i jego zaplanowanie wspólnie z zarządcą chodnika.


Kolejnym sposobem na poprawę warunków wzrostu drzew jest czyszczenie okienek, w których rosną. Tego typu prace zostały zrealizowane w ostatnich miesiącach wzdłuż ulic m.in. Karmelickiej, Zwierzynieckiej, Siemiradzkiego, Rakowickiej Poselskiej, Tarłowskiej. W ich trakcie spulchniana była gleba i usuwana niepotrzebna już agrowłóknina, każdorazowo górna warstwa przykryta została zrębkami, które rozkładając się odżywiają glebę.

Co ciekawe, część lokalizacji wymagających interwencji zgłosili sami mieszkańcy. Takie działania realizowane są także w ramach zadania z budżetu obywatelskiego: „Kraków zrywa z betonem”. Sosna przy moście Dębnickim czy graby przy ul. Madalińskiego to drzewa, które zajęły miejsce chodnika. W listopadzie, w nowych okienkach przy ul. Studenckiej pojawi się lipa srebrzysta Varsaviensis.

źródło: ZZM Kraków

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie