Kraków: w Nowej Hucie znów zaświecą neony! Trwa rekonstrukcja trzech

W Nowej Hucie w Krakowie pojawią się kolejne neony. Rekonstrukcję trzech zapowiedział Zarząd Budynków Komunalnych.

Nowa Huta to raj dla fanów modernistycznej i socrealistycznej architektury. Przed laty samodzielne miasto, a dziś dzielnica Krakowa mieniła się w blasku kolorowych neonów. Wkrótce świetliste szyldy znowu zaczną zdobić kultowe miejsca. Zarząd Budynków Komunalnych zapowiedział, że zrekonstruowane będą trzy neony restauracji “Stylowa” znajdującej się przy alei Róż. Neony zostaną odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór neonów dekorujących budynek na przełomie lat 70. i 80.

Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów zostaną wykonane prace w zakresie renowacji elewacji budynku w strefie parterowej – oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych zgodnie z wytycznymi konserwatorskim oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji „Stylowa”.

Dziękujemy Wspólnocie Mieszkaniowej budynku położonego na os. Centrum C 3 w Krakowie za wyrażenie zgody na odtworzenie neonów w ich pierwotnej lokalizacji. Jesteśmy również wdzięczni Instytutowi Pamięci Narodowej w Krakowie za udostępnienie materiałów filmowych, które umożliwiają wierne odtworzenie wyglądu historycznych neonów oraz Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków w Krakowie za współpracę przy uzgadnianiu tej niecodziennej realizacji – mówią pracownicy ZBK.

Tutaj wkrótce pojawi się neon z napisem “Kawiarnia”

Obecnie ZBK prowadzi także remont neonu „Ludwik”, który znajduje się na budynku przy os. Kazimierzowskim 11. Wkrótce po wykonaniu prac renowacyjnych neon powróci na swoje miejsce i zostanie uruchomiony. W kolejce do remontu i uruchomienia czekają kolejne obiekty, w tym znana wszystkim „Jubilatka”.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak zmieniają się witryny sklepów w Nowej Hucie. Nasz artykuł na ten temat ze zdjęciami PRZED i PO znajdziesz TUTAJ.

źródło: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Czytaj też: Neony | Kraków | Detal | Architektura PRL | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie