Kraków wyda miliony na wykup gruntów
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków wyda miliony na wykup gruntów. Powstaną na nich parki i tereny zielone!

Kraków wyda miliony na wykup gruntów w celu ich ochrony przed zabudowaniem i zabetonowaniem. Jak podaje krakowski magistrat, na 2023 rok, zarezerwowano w budżecie ponad 5,5 miliona złotych, które mają zostać wydane na wykop działek. Na nabytych terenach mają powstać parki, zielone skwery, czy zieleńce. Miasto wskazuje także konkretne miejsca, które mogą zostać nabyte przez miasto. 

Jak czytamy w komunikacie miasta, Wydział Skarbu Miasta za kwotę 5,5 miliona złotych zamierza: kontynuować zakup terenów w celu utworzenia parków miejskich: park rzeczny Drwinka, park Aleksandry, park rzeczny Dłubni, park Ruczaj, park Zakrzówek, park Wilga, a także powiększyć teren, który obejmuje istniejący już park Młynówka Królewska.

Przypomnijmy, tylko w latach 2015-2022 w drodze umów kupna sprzedaży oraz umów darowizny miasto pozyskało ok. 133,5 ha powierzchni terenów, przeznaczając na ten cel kwotę ok. 167,6 mln zł. Dodatkowo w 2019 r. pozyskano na rzecz Krakowa nieruchomości zabudowane, położone w rejonie ul. Kopernika i Śniadeckich stanowiące własność Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie za łączną kwotę 283,2 mln zł, płatną w dziesięciu ratach (od 2019 r. do 2028 r.).

źródło: UM Kraków / https://www.krakow.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Place, Skwery, Parki  | Kraków | whiteMAD na Instagramie