ogród dębowy

Kraków: zaniedbany skwer zmienili w Ogród Dębowy. Efekt zaskakuje

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie sukcesywnie remontuje miejskie parki diametralnie poprawiając ich jakość. Jednym z wyremontowanych jest skwer w dzielnicy Prądnik Czerwony. Zaniedbany plac między blokami zyskał nowe nasadzenia i meble miejskie – tak wygląda Ogród Dębowy.

Ogród Dębowy powstał przy ul. Celarowskiej w Krakowie. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej wykorzystali rosnące tam od lat drzewo – dąb szypułkowy, wokół którego zorganizowano cały ogród. Dąb jest tutaj swoistym pomnikiem przyrody i główną atrakcją ogrodu.

Ogród Dębowy jest elementem krakowskich parków kieszonkowych, które powstają w mieście jako małe przestrzenie publiczne. Parki te zlokalizowane są w przeróżnych zakątkach miasta, nawet w odległych dzielnicach. W sumie powstały już 24 takie ogrody, a będzie ich jeszcze więcej. Ogrody Krakowian udowadniają, że każde miejsce ma znaczenie – wąskie przestrzenie międzyblokowe, zapomniane skwery przyuliczne czy odległe podwórka zlokalizowane na obrzeżach miasta.

Przykładem metamorfozy zaniedbanej części zielonej jest właśnie Ogród Dębowy. W ramach przebudowy ustawiono nowe kosze, ławki, stojaki rowerowe i specjalnie zaprojektowane dla tego miejsca siedziska w kształcie żołędzi. Mieszkańcy mogą tu także korzystać ze stolików szachowych, ławko-huśtawek i tablicy interaktywnej, która z pewnością najbardziej zainteresuje dzieci. Całość zyskała oświetlenie. 

ogród dębowy


Rozrastające się miasta, zanieczyszczenie powietrza, brak terenów zielonych są tylko niektórymi z podstawowych problemów współczesnego świata. Często bywa tak, że mieszkańcy pozbawieni są nie tylko własnego ogródka, ale nie posiadają nawet balkonu, na którym mogliby odpocząć. Ogrody Krakowian mają stać się odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, zachęcając ich do wyjścia z domów i spędzenia casu w otoczeniu kolorowych i pachnących kwiatów. Ideą parków kieszonkowych jest to, żeby mieszkańcy mogli poczuć się w nich jak w prywatnym ogrodzie.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Kraków

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie