ARCHITEKTURA

Kraków zbiera fusy z kawy. Mają zastąpić sól do posypywania chodników!

Kraków zbiera fusy z kawy, aby móc choć częściowo zastąpić sól, która szkodzi środowisku i roślinom. Miasto deklaruje, że każdy kto zgłosi możliwość oddania fusów z kawy zostanie odwiedzony przez przedstawicieli krakowskiego magistratu w celu odebrania tej ekologicznej alternatywy dla soli. 

O akcji Fusy zamiast soli, w ramach której oblodzone ścieżki posypywane są fusami pisaliśmy już niejednokrotnie. Wywołało to dyskusję o zasadności użycia fusów i ich oddziaływaniu na przyrodę. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zlecił badania, które przeprowadzili naukowcy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Okazało się, że fusy nie wpływają negatywnie na glebę.

O wynikach badań naukowców poinformował Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie podczas konferencji “Antropogeniczne przekształcenia środowiska glebowego – temat przewodni: Zasolenie gleby”. Stosowanie fusów kawowych to alternatywa wobec sypania soli. Wysokie zasolenie szkodzi roślinom, zwłaszcza tym, które rosną przy pasach chodników i ulic. Zapis wideo konferencji można zobaczyć TUTAJ.

Pomysł na sypanie fusów kawy na oblodzone chodniki zapoczątkowano we Lwowie. Podpatrzyli to pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy postanowili zrealizować go w Krakowie. Miasto ograniczyło się do niewielkiego fragmentu na Plantach – eksperymentalna “ścieżka kawowa” powstała obok skweru Andrzeja Wajdy.

Eksperyment trwał około czterech tygodni od lutego do marca 2021 r. O pomoc w zbieraniu fusów miasto poprosiło właścicieli tamtejszych kawiarni. Początkowo zebrano 50 kilogramów kawowych odpadów.

zdjęcie: Rada Miasta Lwowa (www.city-adm.lviv.ua)

O akcji przeprowadzonej w Krakowie rozpisało się wiele mediów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Chwilę później pojawiły się publikacje krytykujące sypanie fusów na glebę. Autorzy tych publikacji wskazywali na ich negatywne działanie. Jak jest naprawdę? Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie postanowił zlecić badania, które przeprowadzili naukowcy Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.

Naukowcy pobrali próbki gleby z terenu Plant Krakowskich, z miejsca, w którym w okresie zimowym rozsypywano fusy z kawy zamiast soli. Podczas badania sprawdzono, jak fusy z kawy wpływają na aktywność enzymatyczną gleb. Próbki gleb wykorzystane w doświadczeniu pobrano z powierzchniowego poziomu z głębokości od 0 do 10 cm. Próbki zostały pobrane do woreczków foliowych i przechowywane w stanie naturalnego uwilgotnienia. W trakcie doświadczenia mieszano fusy z kawy wraz z glebą w proporcjach 10:90; 25:75; 50:50; 75:25. Badaniami objęto trzy rodzaje fusów z kawy.

Wyniki pokazały, że dodatek fusów z kawy nie ogranicza aktywności enzymatycznej żadnego z badanych enzymów. Większe dawki fusów z kawy spowodowały wzrost aktywności wszystkich badanych enzymów zewnątrzkomórkowych. Przeprowadzone badania wskazały, że zastosowane fusów z kawy nie osłabia aktywności mikrobiologicznej gleby.

Teraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie apeluje do właścicieli kawiarni, aby zbierali fusy i zgłosili ten fakt do Zarządu. Następnie zebrany odpad zostanie odebrany przez pracowników ZZM i wykorzystany na terenie miasta. Jak zgłosić odbiór fusów z kawy? W pierwszej kolejności należy zgromadzić minimum 20 kilogramów fusów, a następnie za pomocą formularza (dostępnego TUTAJ) zgłosić możliwość przekazania. “Możecie również połączyć siły i w jednej lokalizacji wyznaczyć miejsce odbioru fusów, które dotrą do Was z kilku pobliskich miejsc, bądź kilku Waszych placówek.” – dodają przedstawiciele krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM Kraków).

źródło: ZZM Kraków (https://zzm.krakow.pl/) 
zdjęcia: zdjęcie główne: Rada Miasta Lwowa (www.city-adm.lviv.ua), zdjęcie w artykule: ZZM Kraków (https://zzm.krakow.pl/) 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Ekologia | Place, Skwery, Parki

zdjęcie: Rada Miasta Lwowa (www.city-adm.lviv.ua)
zdjęcie: Rada Miasta Lwowa (www.city-adm.lviv.ua)
zdjęcie: Rada Miasta Lwowa (www.city-adm.lviv.ua)
zdjęcie: ZZM Kraków

Recent Posts

Pałac Krasińskich otwiera swoje podwoje! Po raz pierwszy w historii zaprezentuje cenne eksponaty

Pałac Krasińskich, nazywany też pałacem Rzeczypospolitej, po raz pierwszy w historii otworzy swoje podwoje dla…

25 kwietnia 2024

Przestronne mieszkanie w funkcjonalistycznej kamienicy. Autorka projektu oddała tu ducha budynku

Koncepcja projektu przebudowy mieszkania w praskiej kamienicy, jednej z pierwszych wybudowanych w stylu funkcjonalistycznym w…

25 kwietnia 2024

Biustonosze, które podkreślą Twoje naturalne piękno

Biustonosz to element garderoby, który nie tylko ma zapewnić dobry wygląd Twojego biustu, ale również…

25 kwietnia 2024

Jak wybrać jeansy idealne dla Twojej sylwetki?

Jeansy to bez wątpienia jedna z najbardziej uniwersalnych części garderoby, którą kocha wiele osób. Niezależnie…

25 kwietnia 2024

Grand Hotel ma już prawie sto lat. Sopocka ikona wciąż jest symbolem luksusu

Sopocki Grand Hotel to jeden z najbardziej znanych hoteli w Polsce. Budowa obiektu działającego obecnie…

25 kwietnia 2024

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej