Kraków: zbudowali zbiornik na deszczówkę spływającą z dachu Tauron Areny

Zbiornik na deszczówkę znajduje się w parku Lotników Polskich w Krakowie. To zapasowy rezerwuar, dzięki któremu będzie można podlewać miejskie parki w suche dni. Projekt przygotowali architekci z pracowni Jakabe Projekty.

Takie zbiorniki powinny mieć każde większe miasta w Polsce. W pobliżu Tauron Areny Kraków powstaje ogromny zbiornik wody dla zieleni miejskiej, które będzie również miejscem wypoczynku. W najbliższych dniach posadzonych tam zostanie 10 tysięcy roślin wodnych na różnych głębokościach powstającego stawu.

Prace na terenie parku są już zaawansowane. Wkrótce mieszkańcy będą tam mogli udać się na spacer i podziwiać roślinność rosnącą wokół sztucznego stawu o powierzchni ok hektara. W pobliżu zbudowana zostanie kawiarnia i powstaną miejsca do wypoczynku.

W parku pojawi się wiele ciekawych gatunków drzew takich jak klon czerwony, metasekwoja, dąb błotny oraz roślin wodnych i mniej znanych roślin szuwarowych: grzybień biały, grążel żółty, przęstka pospolita, oczeret jeziorny, rdestnica połyskująca, łączeń baldaszkowaty, kosaciec żółty, strzałka wodna, pałka wąskolistna, turzyca nibyciborowata, turzyca zwisła, turzyca sztywna.

zbiornik na deszczówkę


Staw ma głębokość ok 1,5 metra i powstał w naturalnym zagłębieniu terenu, gdzie wiele lat temu znajdował się zbiornik wodny. Nowy zbiornik będą otaczać drewniane tarasy oraz zbudowana zostanie plaża z ławkami i leżakami. Woda do zbiornika będzie trafiać bezpośrednio z ogromnego dachu TAURON Areny Kraków, która znajduje się w pobliżu.

Do tej pory w Krakowie funkcjonuje ogród deszczowy w parku Stacja Wisła, a w planach są kolejne między innymi na placu Axentowicza.

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Park  | Zieleń | Miasto

zbiornik na deszczówkę

fot. Jan Graczyński, źródło: UM Kraków