Kraków: zdjęli asfalt, by posadzić drzewa

O zastępowaniu betonowych powierzchni roślinami w ostatnich tygodniach piszemy coraz częściej. Teraz do grona takich miast dołączył Kraków, gdzie usunięto asfalt, by zrobić miejsce dla nowych nasadzeń.

Akcję przeprowadzono przy ulicy Studenckiej w Krakowie. Zdjęcie asfaltu było możliwe dzięki współpracy Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Na początek wydzielono dwa okienka dla drzew. W pracach pomogły koparki, którymi skruszono starą nawierzchnię. Wydzielenie okienek ma sprawić, że korzenie roślin będą mogły korzystać z większej powierzchni do zbierania wody oraz oddychania. To ważne, by przy pieniu zostawić odpowiednio dużo wolnego miejsca.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej poinformowali, że w okienkach posadzone zostaną lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’. To polska odmiana lipy, która może osiągnąć 25 m wysokości i 10 m szerokości. To popularne drzewo sadzone w alejach spacerowych.


Zielonych zmian w Krakowie jest więcej. W październiku posadzono drzewo w miejscu, w którym wcześniej stała nielegalna reklama. Przestrzeń udało się “uwolnić” dzięki uchwale krajobrazowej, która ma wpływ na wygląd przestrzeni publicznej na terenie miasta. Więcej o tej zielonej interwencji przeczytacie klikając TUTAJ.

Ciekawy przykład zielonej interwencji wydarzył się w Łodzi. Na prośbę mieszkańców tamtejsi drogowcy usunęli betonowe płytki, które szczelnie otaczały pień drzewa. Nasz artykuł na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie