W Krakowie przeprowadzono prace, w ramach których powstała seria parków kieszonkowych, zwanych Ogrodami Krakowian. To niewielkie tereny, które zyskały zupełnie nowe oblicze. Dziś przyglądamy, jak urządzono Ogród Motyli.
Parki kieszonkowe (zwane w Krakowie Ogrodami Krakowian) są stosunkowo niewielkimi przestrzeniami publicznymi, które dają możliwość spędzania wolnego czasu wszystkim mieszkańcom – niezależnie od wieku, zainteresowań czy potrzeb. Są one nie tylko tętniącymi życiem centrami lokalnych społeczności, ale również siedliskami przyrodniczymi zwiększającymi bioróżnorodność w mieście.
Według pierwszych planów metamorfozę miało przejść 18 zakątków, które miały zostać zmienione w parki kieszonkowe, po jednym w każdej dzielnicy Krakowa. Jednak sukces akcji sprawił, że jest ich aż 24 i będzie jeszcze więcej! Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ma w planach stworzenie więcej podobnych miejsc.
Co ważne, parki kieszonkowe powstają w całym mieście – zarówno w centrum jak i na obrzeżach. Do tej pory takie miejsca (o wysokiej jakości przestrzeni publicznej) były charakterystyczne jedynie dla centrum miasta. Ogrody Krakowian udowadniają, że każde miejsce ma znaczenie – wąskie przestrzenie międzyblokowe, zapomniane skwery przyuliczne czy odległe podwórka zlokalizowane na obrzeżach miasta. Przykładem jest tutaj Ogród Motyli, który powstał w dzielnicy Podgórze. Zielony skwer powstał przy ul. Jana Dekerta i stał się domem nie tylko dla motyli, ale też owadów zapylających.
Rozrastające się miasta, zanieczyszczenie powietrza, brak terenów zielonych są tylko niektórymi z podstawowych problemów prawie każdego stale rozwijającego się miasta. Bardzo często bywa i tak, że mieszkańcy pozbawieni są nie tylko własnego ogródka, ale często nie posiadają nawet balkonu na którym mogliby odpocząć w promieniach słońca. Ogrody Krakowian mają stać się odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, zachęcając ich do wyjścia z domów i spędzenia casu w otoczeniu kolorowych i pachnących kwiatów. Ideą parków kieszonkowych jest to, żeby mieszkańcy mogli poczuć się w nich jak w prywatnym ogrodzie.
Więcej sprzętów do ćwiczeń, kolorowe kwiaty, edukacja najmłodszych – to mieszkańcy sami podczas konsultacji społecznych decydują jakie funkcje będą spełniały poszczególne miejsca i jaki motyw przewodni otrzyma omawiany park kieszonkowy. Utożsamianie się mieszkańców z przestrzenią publiczną powoduje zwiększenie bezpieczeństwa, wzrost świadomości ekologicznej, a także budowania więzi społecznych. Krakowianie poznają się wzajemnie, organizują wydarzenia i warsztaty.
Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Kraków