Kraków: znikają kolejne nielegalne reklamy! [PRZED i PO]

Zmiany dobrze widać w Nowej Hucie, gdzie udało się zdjąć kolejne nielegalne reklamy. To efekt działania Parku Kulturowego Nowa Huta, na terenie którego obowiązują specjalne przepisy dotyczące zamieszczania nośników reklamowych.

Ostatnie nielegalne reklamy zniknęły ze ścian budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, które przez lata zasłaniały jego elewację. Modernistyczny budynek można teraz oglądać w pełnej krasie. Kolejne zmiany dokumentuje fanpage ŁADny Kraków, który co kilka dni zamieszcza kolaże przedstawiające zmiany.

Park Kulturowy Nowa Huta został utworzony w 2020 roku. Wydano wtedy specjalne przepisy, które określały formę legalnego zamieszczania nośników reklamowych na terenie parku. Właściciele sklepów czy punktów handlowych lub usługowych mieli kilka miesięcy, aby dostosować wygląd nośników do nowych przepisów. Termin ten upłynął w sobotę 29 maja.

Celem powołania Parku Kulturowego Nowa Huta jest zmiana wizualna i estetyczna. W ramach projektu uruchomiono stronę internetową parkikulturowe.krakow.pl na której zamieszczono treść przepisów ustawowych i prawa lokalnego. Znalazły się tam również cenne katalogi dobrych praktyk, w których w przejrzysty sposób przedstawiono prawidłowe sposoby lokalizacji szyldów, wyklejek, aranżacji witryn i stosowania markiz.


Urzędnicy przygotowali specjalne ulotki, plakaty i broszury informacyjne, które kolportowane są do nowohuckich przedsiębiorców. Specjalny spot emitowany jest w pojazdach komunikacji miejskiej. W informowaniu o zmianach pomagają też lokalne fundacje i stowarzyszenia, zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe i parafie, które zechciały współuczestniczyć w procesie.

Czytaj też: Kraków | Meble miejskie | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Elewacja Nowohuckiego Centrum Kultury przed zdjęciem reklam:

Elewacja po oczyszczeniu z bannerów:

nielegalne reklamy nielegalne reklamyźródło: ŁADny Kraków, UM Kraków