W Krakowie powstaje Małopolskie Centrum Nauki. Wiemy, jak będzie wyglądało!

W międzynarodowym konkursie brało udział 45 projektów. Do ścisłego finału przeszły tylko cztery. Dziś poznaliśmy oficjalnego zwycięzcę.

Pierwszą nagrodę otrzymali Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska z biura Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o., wraz z Dominiką Niewczas, Joanną Pittner, Katarzyną Woszczyną, Tomaszem Padło i Małgorzatą Oleśkowską. Ich projekt, w ocenie jury, wyróżnia czystość formy, a także idealne wpasowanie w istniejącą już przestrzeń

Budynek, który stanie w 2021 roku przy ulicy Bora-Komorowskiego zamknięty jest w bryle o podstawie trójkąta, której dominanta znajduje się od strony północnej. Jej kształt, ma nawiązywać do samolotu, który symbolizuje postęp naukowy. Dach obiektu zaplanowano jako trybunę, z której będzie można oglądać pokazy lotnicze, koncerty, czy eksperymenty naukowe.

Cały kompleks mieścił będzie się na 4 ha, a powierzchnia użytkowa ma wynosić 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wartość inwestycji oszacowano na blisko 150 mln zł. Jak przyznaje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, jest to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji na terenie Krakowa. Jednocześnie dodaje, że pierwsi goście odwiedzą Małopolskie Centrum Nauki najpóźniej w 2022 roku.