Kraków: rusza budowa High5ive. Pierwszy taki budynek w mieście

Wmurowano kamień węgielny pod przestrzeń biurową High5ive. Budynek ma stać się nowym miejscem spotkań wszystkich mieszkańców.

Kompleks High5ive jest największym projektem biurowym, który Skanska realizuje poza Warszawą. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni NS Moon Studio. Między dwoma budynkami, które powstają w pierwszym etapie znajdzie się m.in. miejsce na kino letnie, stacja rowerów miejskich wraz z miejscami do ich mycia i naprawy, poidełka dla ludzi i zwierząt, mała architektura, ale i takie udogodnienia jak ładowarki do smartfonów czy ogólnodostępne Wi-Fi. Wokół budynków, w porozumieniu z sąsiadami, Skanska planuje stworzyć miejsca na kształt miejskich podwórek, przeznaczone do gier zespołowych oraz na plenerową siłownię.

Kompleks High5ive będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Urbanistyczna realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów – powiedział Piotr Nawara, prezes nsMoonStudio.

Wzdłuż pierzei ulicy zbudowany zostanie zadaszony pasaż, przy którym powstaną restauracje, kawiarnie i miejsce, w którym krakowianie będą mogli spędzać wolny czas.

Podczas projektowania terenów wokół inwestycji firma chce skorzystać z pomocy studentów Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz krakowskiej Fundacji Aktywnych Obywateli. Dzięki temu obiekt ma jak najlepiej odpowiadać potrzebom nie tylko przyszłych najemców, ale też zwykłym mieszkańcom.

Inwestor planuje, że I etap zostanie oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

źródło: materiały prasowe