Krawcowe z Gdańska szyją maseczki dla pracowników szpitali

To efekt społecznej akcji #ngosySZYJĄMASKI3city oraz Fundacji Kobiety Wędrowne. Chętni do pomocy zrzeszyli się, aby wyprodukować maseczki ochronne dla pracowników szpitali.

W akcji szycia masek zaangażowane są krawcowe z Tczewa, Pelplina, Słupska i Trójmiasta.

Wiemy wszyscy, co się dookoła dzieje i jak bardzo naszym lekarzom i placówkom opiekuńczym potrzebny jest ten deficytowy towar – czytamy na stronie internetowej gdańskiej Fundacji Nielada Historia, która koordynuje inicjatywę szycia maseczek.

Wcześniej fundacja zajmowała się szyciem toreb z niepotrzebnych już banerów reklamowych. Do akcji szycia maseczek zainspirowała ich historia szpitala w Zielonej Górze, gdzie personel sam zaczął szyć ochronne maski. Następnie działaczki skontaktowały się z Fundacją 3maliny. Okazało się, że również ona wyraża chęć pomocy lekarzom.

Dziewczyny w poniedziałek (16 marca) miały już umówione spotkanie w tej sprawie w szpitalu im. Kopernika w Gdańsku, który zamówił odpowiednie materiały i pokazał, jakie maseczki konkretnie chce i jak powinny wyglądać. Będą to bezpieczne produkty, przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa. Postanowiliśmy zewrzeć szyki i zrobić większą akcję lokalną – tłumaczy Magda Jabłońska, prezeska Fundacji Nielada Historia.

Już w miniony weekend inicjatorki szukały chętnych do szycia maseczek. Nim minęły 24 godziny do akcji szycia zgłosiło się prawie 150 osób z całego Pomorza. Pojawiły się także oferty wsparcia transportowego i finansowego.

Aby stworzyć dobry produkt inicjatorki wypracowały szablony masek, który skonsultowały z lekarzami ze Szpitala im. Kopernika w Gdańsku. Powstały w ten sposób trzy typy maseczek dla szpitali, służb mundurowych i dla opiekunów. Następnie powstał film instruktażowy, na którym widać jak poprawnie uszyć maseczkę. Film opublikowano na stronie tutaj.

Maseczki szyją też członkinie Fundacji Kobiety Wędrowne. To uchodźczynie z Czeczenii, które w Gdańsku znalazły nowy dom. Teraz działają z grupą gdańszczanek, aby dostarczyć potrzebującym maseczki ochronne.

Chcemy włączyć się w społeczny ruch solidarności i pomocy wzajemnej poprzez szycie masek ochronnych dla osób, które w czasie epidemii pomagają innym. Znamy mnóstwo instytucji i organizacji wsparcia i pomocy społecznej oraz wspaniałych osób, które teraz pomagają najbardziej potrzebującym – osobom starszym, niesamodzielnym, samotnym. Chcemy szyć dla nich maski wg. wytycznych zatwierdzonych przez specjalistów – deklarują Kobiety Wędrowne.


Wolontariuszki pracują w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie. Na szycie maseczek w szkole zgodziła się dyrekcja placówki. Akcję można wspierać finansowo na platformie Zrzutka (kliknij tutaj). Zbiórka prowadzona jest wspólnie z Fundacją AID Ratunek, założoną przez ratowników medycznych ze Szpitala Copernicus w Gdańsku, która za zgromadzone pieniądze kupować będzie m.in. materiały potrzebne do szycia maseczek i przekazywać je (jak piszą) ”armii wolontariuszek i wolontariuszy, którzy będą szyć i rozdysponowywać maseczki potrzebującym”.

Dodatkowo pomóc można angażując się fizycznie w szycie lub udostępniając transport.

Czytaj więcej: Gdańsk | Opakowania | Edukacja

źródło: UM Gdańsk, fot. Grzegorz Mehring