fot. sanatorsk.ru

Krym: Rosjanie wyburzyli modernistyczne sanatorium “Świt Ukrainy” [WIDEO]

Kolejny raz modernistyczna architektura cierpi z powodu lat zaniedbań. Modernistyczne sanatorium “Świt Ukrainy”, które znajduje się na Krymie, właśnie zostało zrównane z ziemią. Rosjanie planują budowę nowego kompleksu.

Sanatoryjny kompleks powstał w połowie lat 80. Jego projekt przygotowali architekci Walerij Żylkin i Jewsij Perczenkow. Sanatorium zostało otwarte w 1986 roku. Projektując obiekt architekci inspirowali się zachodnimi przykładami modernizmu i brutalizmu. Surowy w formie kompleks osadzony został w malowniczym, górzystym krajobrazie południowego wybrzeża Krymu. Fani architektury mogą dostrzec nawiązania do słynnego budynku Fallingwater, który zaprojektował Frank Lloyd Wright w 1935 r. w Pensylwanii.

Kiedy w 2014 roku Rosja nielegalnie zajęła Krym, przejęła obiekty, które wcześniej należały do Ukrainy. To między innymi kilkaset obiektów sanatoryjnych, które następnie przechodziły w zarząd Rosjan. Budynki sanatoryjne i hotele sprzedawane są Rosjanom, którzy następnie robią z nimi co chcą. Przykładem jest właśnie kompleks “Świt Ukrainy”, w którego miejscu ma powstać zupełnie nowa inwestycja.

fot. sanatorsk.ru

O sprawie jako pierwszy napisał fanpage ukrainianmodernism na Instagramie. Na swoim kanale zamieścili wideo, które pokazuje moment wyburzenia kompleksu.


Obiekt przez ostatnie lata nie był remontowany. Nie inwestowano w naprawę zniszczonych elementów, a pokoje wyglądały tak, jak w latach 80. To wszystko sprawiło, że goście sanatorium wypowiadali się krytycznie o panujących tu warunkach, a nowi “właściciele” zdecydowali się wyburzyć kompleks, by w tym miejscu zbudować nowy hotel.

źródło: focus.ua, podroze.gazeta.pl

Czytaj też: Modernizm | Ukraina  | Brutalizm  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły