Krystyna Sienkiewicz wśród róż. Odsłonięto mural upamiętniający artystkę

Krystyna Sienkiewicz ma swój mural! Zaprojektował go Tomasz Majewski, a wykonał zespół Good Looking Studio.

Mural przedstawiający Krystynę Sienkiewicz odsłonięto na ścianie kamienicy przy ulicy Stefana Żeromskiego 44/50. Uroczystość odbyła się w piątek 25 czerwca. Uczestniczyły w niej władze dzielnicy i bliscy zmarłej aktorki. Co ciekawe, tuż obok znajduje się mural przedstawiający wizerunek Kory (pisaliśmy o tym TUTAJ). W ten sposób Kora i Krystyna Sienkiewicz znowu stały się sąsiadkami.

Całe wydarzenie nie ograniczyło się wyłącznie do wymalowania murali na elewacjach. W ramach akcji miasto posadziło tam 640 krzewów róży matador.

Prace przy muralach ruszyły w maju 2020 roku. Nad ich projektem miasto musiało współpracować z konserwatorem zabytków. Potrzebna była też zgoda wspólnoty mieszkaniowej. W listopadzie ubiegłego roku do prac nad muralem włączyły się rodziny artystek.

Krystyna Sienkiewicz do Warszawy przeprowadziła się z Otwocka w 1985 roku. W stolicy pracowała w Teatrze Syrena. Zamieszkała na Starych Bielanach, które nieco przypominały jej mieszkanie nad Świdrem. Artystka kupiła w Warszawie niewielki dom, przypominający szlachecki dworek przy ulicy Płatniczej 35. Mieszkała w nim aż do swojej śmierci cztery lata temu.


Dom Sienkiewiczów szybko stał się lokalną przystanią kultury. Jeszcze w latach 80., niedługo po przeprowadzce, Pani Krystyna wraz z mężem utworzyła w przydomowym ogrodzie galerię – „Chata rzeczy niepotrzebnych”. Trafiały do niej dzieła rękodzielnicze wykonane przez aktorkę, jak i mniej lub bardziej znanych artystów, którzy chcieli się w niej wystawić. Ale to nie wszystko. W znajdującej się w piwnicy restauracji „Pod Podłogą” Sienkiewiczówna organizowała recitale dla seniorów, które zawsze cieszyły się dużą publiką – czytamy w komunikacje Urzędu Dzielnicy Bielany.

Artystka zmarła w nocy z 11 na 12 lutego 2017 r.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Warszawa | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Krystyna Sienkiewicz

źródło: UM Warszawa