Krzesło Kosmos od Aleksandry Krzyżanowskiej [PORTFOLIO]

Krzesło Kosmos zaprojektowane zostało jako mebel, który mógłby trafić do polskich szkół. Autorka Aleksandra Krzyżanowska dokładnie przeanalizowała potrzeby uczniów i ergonomię. 

Projekt powstał w czasie studium dyplomowego prowadzonego przez doktora Tomasza Rygalika. Autorka projektu mebla wprost odniosła się do swoich doświadczeń, kiedy przed laty większość swojego życia spędzała w szkolnych ławkach.

Problem źle zaprojektowanych mebli szkolnych jest dla mnie ważny odkąd sama zaczęłam chodzić do szkoły. Prawie każdy z nas zetknął się z nim i mimo upływu czasu i rozwoju nowych technologii krzesła, na których dzieci spędzają znaczną część dnia nie doczekały się do tej pory dobrego projektu, który odpowiadałby na potrzeby wszystkich użytkowników – tłumaczy Aleksandra Krzyżanowska.

Aby znaleźć dobre rozwiązanie problemu projektantka przeanalizowała rynek mebli w Polsce zwracając uwagę na koszty. Zamówienia do szkół publicznych odbywają się przez przetargi, w których cena często gra najważniejszą rolę. Dlatego meble szkolne muszą być tanie, lecz wykonanie dobrego projektu może nie mieścić się w przewidzianym budżecie.

Przy wyborze technologii rozważałam materiały, które są w tej chwili powszechne w meblarstwie, szczególnie w krzesłach szkolnych, ale również te bardziej niszowe lub dopiero pojawiające się na rynku. Szukając odpowiedniej konstrukcji dla mojego krzesła ważna była dla mnie ilość użytych elementów oraz możliwość użycia standardowych części. Zależało mi również na jak najmniejszej ilości operacji przy produkcji (w tym gięcia czy gwintowania). Zastanawiałam się również nad ilością nóg i elementów konstrukcyjnych oparcia – dodaje projektantka.

W efekcie powstało krzesło, które wykonane zostało z WPC (połączenie naturalnych komponentów z polimerami termoplastycznymi), ponieważ jest to materiał dający wiele możliwości formowania, a jednocześnie w odczuciu jest bardziej naturalny niż zwykły plastik. Wadą takiego tworzywa jest konieczność jego przetwarzania, jednak współczesne technologie na to pozwalają, a krzesło zostało zaprojektowane tak, aby przetrwać wiele lat.

Krzesło Kosmos
Krzesło Kosmos, projekt: Aleksandra Krzyżanowska

Projektantka zaproponowała stonowane, naturalne kolory, które mają delikatnie wypełnić kolorowe już sale lekcyjne. Mocne kolory mogłyby źle wpływać na koncentrację dzieci. Plusem zaproponowanych kolorów jest ich uniwersalność – krzesła Kosmos pasują do dowolnego wnętrza. 

W sumie krzesło Kosmos składa się z dwóch części: siedziska i oparcia. Jego projekt pozwala nakładać jedno krzesło na drugie co ułatwia przechowywanie i transport. Dodatkowo tworzywo, z którego zostało wykonane jest lekkie, dlatego mebel z powodzeniem może być przenoszony przez dzieci. Jego trójnożna konstrukcja może wzbudzać wątpliwości, ponieważ nie jest to popularne rozwiązanie, jednak taka budowa gwarantuje mu lepszą stabilność i pozwala uniknąć problemów powstających przez dodanie czwartego punktu podparcia. 

Czytaj więcej: Portfolia studentów | Meble | Edukacja

źródło: Aleksandra Krzyżanowska