Krzyż Bohaterów w Wyszogrodzie. Instalacja ma dawać nadzieję

Nowoczesną rzeźbę zaprojektował Mykola Kabluka, ukraiński rzeźbiarz. Krzyż Bohaterów to świetlna instalacja, która wieczorem mieni się setkami lampek. Rzeźbę ustawiono w zielonym zakątku miasta Wyszogród pod Kijowem.

Krzyż Bohaterów ma symbolizować nadzieję, stanowić przestrzeń refleksji i wspomnień. Jej twórca – Mykola Kabluka specjalizuje się w tworzeniu instalacji, których ważną częścią jest gra światła. Tak też jest w przypadku jego ostatniego dzieła.

Instalacja powstała w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie i potrzebę tworzenia miejsc dających ukojenie i budzących nadzieję. Rzeźba powstała w wyniku połączenia nowoczesnych technologii oświetleniowych, brył dających przestrzenny efekt, dźwięku i intrygującej tekstury. Artysta zachęca, aby wejść do środka instalacji, dopiero wtedy ustawione fragmenty i ich wcięcia ujawniają zaprojektowany krzyż.

Ciekawostką są wspomniane dźwięki. Stojąc w środku można usłyszeć nagrania z różnych zakątków kraju: szum stepów, plusk wody Morza Czarnego, szmer karpackich potoków i dźwięki lasu.

Rzeźba inaczej prezentuje się nocą. Uruchamiana jest wtedy świetlna instalacja w postaci setek maleńkich punktów. Te zamontowane zostały w podstawie oraz czterech ramionach rzeźby.


Główną ideą jest, aby dzieło stało się punktem refleksji, dawało poczucie spokoju, pozwoliło przejść do jasnych myśli i stanów. Ten projekt niesie przede wszystkim wiarę w coś jasnego. Współczesna sztuka monumentalna powinna być wiarygodnym źródłem afirmacji życia, a nie tylko przypomnieniem tragedii, czy gloryfikacją osób lub wydarzeń – wyjaśnia artysta.

zdjęcia: Andrey Avdeenko

źródło: www.crossofheroes.org

Czytaj też: Rzeźba | Miasto | Historia | Polecane | Ukraina | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły