Książka za worek śmieci. Chcesz otrzymać książkę – posprzątaj!

17 września 2022 r. odbędzie się kolejna ogólnopolska edycja akcji społecznej Książka za worek śmieci. Swoje miasta sprzątać będą mieszkańcy 16 miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Opola, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Kielc.

Uczestnicy akcji będą sprzątać lasy, parki lub brzegi rzek. W podziękowaniu za pracę otrzymają książki: głównie reportaże i książki podróżnicze – tym roku jest ich łącznie aż 1000. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział, a potem przyłączą się do wspólnego sprzątania.

Rejestracja uczestników ruszyła 22 sierpnia. Formularze rejestracyjne dla poszczególnych miast oraz regulamin akcji dostępne są na stronie www.ksiazkazaworeksmieci.pl oraz na profilu akcji Książka za worek śmieci na Facebooku.

Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek. W miejscu zbiórki, na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz książek, wręczą każdemu worki oraz rękawice, niezbędne do sprzątania w terenie.Dzięki wsparciu sponsora strategicznego – organizacji odzysku opakowań ASEKOL PL S.A., w sześciu wybranych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice) akcja zostanie rozszerzona o zbiórkę elektrośmieci. – Elektrośmieci będziemy przyjmować od zarejestrowanych uczestników akcji oraz od wszystkich tych, którzy przyniosą w miejsce zbiórki zalegający w domach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Będziemy zbierać zarówno zużyte baterie, zepsute klawiatury, telefony jak i odpady wielkogabarytowe, na przykład pralki czy nienadające się do naprawy lodówki. Wszystkie zebranie Elektrośmieci trafią do recyklingu – informuje Beata Bartosiak, specjalista ds. edukacji ekologicznej ASEKOL PL.

Pierwsze edycja Książki za worek śmieci odbyła się w 2019 r. Jej organizatorką od początku jest Anna Jaklewicz, archeolożka, podróżniczka i edukatorka. – Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Podczas lokalnych wydarzeń sprzątaliśmy już m.in. Gryfino w trakcie Festiwalu Podróży i Przygody Włóczykij, Ełk w czasie Festiwalu Literatury i Muzyki Ełk Będzie Czytane, brzegi Olzy podczas cieszyńskiego Święta Herbaty czy okolice Ińska w ramach festiwalu Off Travelers. Każdego roku natomiast, w trzeci weekend września, „Książka za worek śmieci” organizowana jest na skalę ogólnopolską  – mówi pomysłodawczyni akcji.

Zobacz również: Ciekawostki | Wydarzenia  | Ekologia | Zieleń

Przyłącz się do akcji – zarejestruj udział

BIAŁYSTOK

https://fb.me/e/1OcxqhfNJ

BYDGOSZCZ

https://fb.me/e/1G5olZkBk

GDAŃSK

https://fb.me/e/56Dy5nwsN

GORZÓW WIELKOPOLSKI

https://fb.me/e/2KQnHF5Kh

KATOWICE

https://fb.me/e/1AnG0dko5

KIELCE

https://fb.me/e/2NZc13cCU

KRAKÓW

https://fb.me/e/2apTabCvc

LUBLIN

https://fb.me/e/5oR02o8VE

ŁÓDŹ

https://fb.me/e/fwniSF62C

OLSZTYN

https://fb.me/e/axpCVweu5

OPOLE

https://fb.me/e/20iSAT1RR

POZNAŃ

https://fb.me/e/2b2nfC1bi

RZESZÓW

https://fb.me/e/3kZ080lR7

SZCZECIN

https://fb.me/e/1JEK4JEOs

WARSZAWA

https://fb.me/e/5dDWPfku7

WROCŁAW

https://fb.me/e/3TEBh8jXe