Książkowy Raj. Finowie otworzyli Bibliotekę Centralną!

To będzie największa biblioteka w Finlandii, jednak nie pod względem ilości książek, ale pod względem powierzchni i jakości oferowanej bibliografii.

The Helsinki Central Library została zaprojektowana przez studio ALA Architects. Obiekt inspirowany był otwartą księgą. Bryła budynku ma kształt prostopadłościanu, na szczycie którego powstała olbrzymia czytelnia. Warto zaznaczyć, że biblioteka ma ponad 17.500 metrów kwadratowych, co sprawia, że jest największym tego typu obiektem w Finlandii. Jednak to, co ciekawe, na miejsce znajdziemy niewiele ponad 100.000 książek, co jest relatywnie niewielką liczbą w porównaniu do powierzchni. Jest to jednak przemyślany zabieg, który miał na celu dać czytelnikom możliwie, jak największą przestrzeń służącą do spokojnego czytania.


Projekt biblioteki powstał na zlecenie fińskiego parlamentu, który na drodze ustawy chciał stworzyć centrum kulturowo-edukacyjne, spełniające najwyższe światowe standardy. Dlatego poza samymi zbiorami i czytelnią, znajdziemy tu zaawansowane pracownie komputerowe, które mają dostęp do ponad 3.5 miliona cyfrowych książek i publikacji. Dodatkowo na miejscu znajdziemy kino, sale konferencyjne, pracownie pisarskie i archiwa.