Domy familijne Scheiblera w 1930 r.

Księży Młyn w Łodzi odzyskuje dawny blask

Pomimo trwających w Polsce problemów Księży Młyn w Łodzi jest rewitalizowany zgodnie z planem. To historyczny kompleks dawnych fabryk, który może stać się architektoniczną wizytówką miasta.

Pierwsze przemysłowe zabudowania na terenie Księżego Młyna pojawiały się już w 1824 r. Znajdują się tam stare fabryki włókiennicze, ale też mieszkania. Renowacja kultowego kompleksu będzie trwać do 2021 r. Modernizacji zostanie poddanych 29 budynków gospodarczych i mieszkalnych, a prace pochłoną blisko 61 mln zł, z czego z funduszy unijnych pochodzi aż 39 mln zł. W ramach projektu na terenie Księżego Młyna powstaną też Klub Księżego Młyna, Świetlica dla dzieci, pracownie twórcze, budynek poczty oraz restauracja.

Księży Młyn to jeden wielki plac budowy. Obecnie trwają intensywne prace w budynkach przy ulicy Przędzalnianej 49 i 51. To dwie  największe famuły  na Księżym Młynie będące własnością miasta. Powstanie w nich 31 lokali mieszkalnych i trzy pomieszczenia przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorców –  każdy po 120 m2. W jednym z budynków gospodarczych zostanie wyznaczona przestrzeń na zaplecze estrady znajdującej się na terenie rekreacyjnym Księżego Młyna – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

W styczniu 2020 roku miasto oddało do użytkowania budynki przy Księżym Młynie 8 i 10. Pod numerem 8 znalazło się 10 komfortowych mieszkań. Budynek został podłączony do sieci ciepłowniczej. W budynku pod numerem 10 znalazło się dziesięć lokali mieszkalnych. Wartość inwestycji to 13 490 240,74 zł. Kwota objęła inwestycję w budynkach przy Księżym Młynie 8, 10, 2 oraz zaplecze Klubu Księżego Młyna i zagospodarowanie działki wraz z budynkami gospodarczymi.

Zabytkowe osiedle jest unikatowe. Jego walory doceniają turyści oraz artyści. To właśnie na terenie osiedla Andrzej Wajda kręcił ekranizację „Ziemi obiecanej”, a Filip Bajon „Lepiej być piękną i bogatą”. Księżym Młynem zainspirował się również Australijczyk Brendan Maher, reżyser serialu „Dzwony wojny”, polsko-brytyjskiej koprodukcji z udziałem BBC.

Księży Młyn w Łodzi


Księży Młyn w Łodzi
Księży Młyn w Łodzi – odnowiony już budynek mieszkalny, fot. Stefan Brajter / UMŁ

Dzięki rewitalizacji okolica stanie się miejscem, który ma być chętniej odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców Łodzi. Renowacja obejmie remont i przebudowę 29 budynków fabrycznych i mieszkalnych. Te ostatnie zostaną wyposażone w samodzielne kuchnie lub aneksy oraz łazienki. W ten sposób poprawie ulegnie standard i jakość życia mieszkańców, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Oczywiście pojawi się też nowa zieleń, ustawione zostaną ławki, stojaki na rowery i kosze. Miasto zbuduje też nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Czytaj też: Cegła | Łódź | Osiedle | Renowacja

źródło: UM Łódź