Księży Młyn w Łodzi pięknieje. Kolejna famuła już po remoncie

To już dziesiąty wyremontowany dom robotniczy na zabytkowym osiedlu Księży Młyn w Łodzi. Trwają prace remontowe już przy jedenastym.

Położone jest blisko centrum Łodzi. Pofabryczne osiedle Księży Młyn odzyskuje dawną świetność. Charakterystyczne piętrowe domy z cegły remontowane są od siedmiu lat. W tym roku miasto wybierze jeszcze firmę, która wyremontuje cztery kolejne.

Wyremontowaliśmy już trzy domy przy ul. Przędzalnianej i wszystkie sześć domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn. Famuła pod numerem 3 to pierwszy z budynków, które oddajemy do użytku po nieparzystej stronie. Wszystkie przechodzą gruntowne remonty i są podłączane do sieci centralnego ogrzewania. Urządzamy w nich nie tylko mieszkania komunalne, ale także pracownie artystyczne, centrum turysty czy lokale gastronomiczne — mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pierwsze przemysłowe zabudowania na terenie Księżego Młyna pojawiały się już w 1824 r. Znajdują się tam stare fabryki włókiennicze, ale też mieszkania.


Zabytkowe osiedle jest unikatowe. Jego walory doceniają turyści oraz artyści. To właśnie na terenie osiedla Andrzej Wajda kręcił ekranizację „Ziemi obiecanej”, a Filip Bajon „Lepiej być piękną i bogatą”. Księżym Młynem zainspirował się również Australijczyk Brendan Maher, reżyser serialu „Dzwony wojny”, polsko-brytyjskiej koprodukcji z udziałem BBC.

Do końca 2023 r. wyremontowanych zostanie w sumie 29 domów przy ul. Księży Młyn, Przędzalnianej i Fabrycznej, a także uliczki, konsumy oraz budynki gospodarcze, w których powstają m.in. lokale użytkowe, czy restauracje Rewitalizacja Księżego Młyna pochłonie w sumie 70 mln zł.

Czytaj też: Renowacja | Łódź | Cegła | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź