Ku pokrzepieniu! Wołodymyr Zełenski na portrecie autorstwa Barrakuz

Barrakuz to projektantka graficzna i ilustratorka, która na co dzień pracuje w Warszawie. Niedawno przygotowała barwny portret, na którym Wołodymyr Zełenski otoczony jest słonecznikami. Praca powstała ku pokrzepieniu serc Ukraińców, którzy walczą o swoją niepodległość.

Barrakuz wykonała portret w formie kolażu. Twarz prezydenta Ukrainy umieszczona została na tle polnych kwiatów. Następnie przesunęła wybrane fragmenty twarzy, które odsłaniają słoneczniki.

Jeśli mogę i umiem jakoś pomóc, dać ułamek nadziei to właśnie tym jest ta praca. Wylewające się wszędzie i zakwitające słoneczniki, jasność, ciepło, słońce i spokojna twarz Wołodymyra Zełenskiego jako przewodnika narodu, dawcę tej nadziei. To jest to, co mi przyszło do głowy w tamtym momencie – tłumaczy Barrakuz i dodaje, że w obliczu wojny czasem ciężko spać i ta praca powstała w takiej bezsenności.

Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w mieście Krzywy Róg w rodzinie ukraińskich Żydów. W okresie dzieciństwa kilka lat mieszkał w Mongolii. Pracował tam wtedy jego ojciec, Ołeksander, który był profesorem i specjalistą w zakresie cybernetyki. Wśród Ukraińców zyskał popularność za sprawą komediowego serialu Słuha narodu. Zełenski w serialu gra nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności objął urząd prezydenta Ukrainy.


Po emisji serialu jego popularność stopniowo rosła. W 2017 roku zarejestrowano partię polityczną o takiej samej nazwie jak tytuł serialu. W 2018 roku Wołodymyr Zełenski oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich. Wybory odbyły się 31 marca 2019 roku. Zełenski w pierwszej turze zdobył 30,2 proc. głosów. W drugiej turze rywalizował z ubiegającym się o reelekcję Petrem Poroszenką. W drugiej turze Zełenski zdobył 73,2 proc. głosów.

Beata Śliwińska Barrakuz to multidyscyplinarna projektantka wizualna oraz kreatywna, z wykształcenia inżynier architekt. Pracuje w nurcie modyfikacji graficznych i kolażu i na tej technice opiera w większości swoją pracę – przykładem jest praca przedstawiająca prezydenta Ukrainy.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ukraina  | #SolidaritywithUkraine | whiteMAD na Instagramie

źródło: Barrakuz