Kultowy Dom Książki w Poznaniu odżyje. Pokazano projekt rewitalizacji

Poznaliśmy projekt rewitalizacji budynku Dom Książki w Poznaniu. Obiekt znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Gwarnej 13, w bezpośrednim sąsiedztwie Okrąglaka i do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów poznańskiego modernizmu.

Dom Książki po zakończeniu rewitalizacji ma wyglądać prawie tak, jak w 1975 roku. Architekci odwołują się w projekcie do  archiwalnych zdjęć i rysunków z tamtego czasu. Jego projekt w latach 70. przygotował duet architektów – Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski.

To jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu – mówi prof. Piotr Marciniak, współautor projektu architektonicznego, znawca współczesnej architektury i wykładowca akademicki.  – Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku. Poznań odzyska zabytek, bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta – dodaje.

Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą  organizacjom o charakterze prospołecznym. Współpracę z nimi koordynować będzie Fundacja Dom Książki, której założycielami i fundatorami są współwłaściciele spółki będącej inwestorem projektu. Wniosek o rejestrację fundacji został złożony w dniu 31 maja 2023. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.

fot. MOs810, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Dom Książki został zbudowany w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica, zniszczona częściowo podczas działań wojennych. Po wojnie, przy ówczesnej ul. Lampego 13 powstał najpierw Dom Dziecka – tak nazywano wówczas sklepy z artykułami dla dzieci. Ten budynek jednak rozebrano, a w jego miejsce zaprojektowano właśnie przyszłą księgarnię, a jej budowa wpisywała się w bardzo szerokie przedsięwzięcie przebudowy śródmieścia Poznania wg planów z lat 60. Dom Książki jest więc częścią tego samego założenia urbanistycznego, co Okrąglak oraz znajdujący się przy ul. 27 Grudnia budynek Domaru, a tym samym jednym z najciekawszych w mieście zabytków architektury modernistycznej. Autorami oryginalnego projektu Domu Książki byli Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski, któremu Poznań zawdzięcza również projekty budynków przy Placu Cyryla Ratajskiego oraz kilku kamienic.

W momencie swojego otwarcia, Dom Książki mieścił księgarnie i biura. Tak pozostało do początkowych lat XX w. Podupadającą księgarnię kupił inwestor prywatny, którego plany związane z przebudową obiektu na biurowiec nie doszły do skutku, a sam budynek przez lata ulegał degradacji i służył bardziej jako nośnik reklam wizualnych, mając świetną ekspozycję wynikającą z lokalizacji, zamykającej oś widokową Placu Wolności i ul. 27 Grudnia. Obecny, trzeci właściciel nieruchomości, to spółka Constructa Plus, która ma doświadczenie w prowadzeniu projektów rewitalizacyjnych. To z jej inicjatywy odbudowana została kamienica “Żelazko” przy ul. Ogrodowej w Poznaniu, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków poznańskiego Starego Miasta.

Prace budowlane związane z rewitalizacją Domu Książki zakończą się pod koniec roku 2024.

źródło: Constructa Plus

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Modernizm | Metamorfoza | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły