fot. Danuta B., źródło: Fotopolska.eu, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Kultowy neon Dobry wieczór we Wrocławiu ponownie zabłyśnie!

Od dziesiątek lat wita osoby przyjeżdżające do Wrocławia pociągiem. Neon Dobry wieczór we Wrocławiu wykonany został w 1962 r. i znajduje się na dachu bloku przy ulicy Piłsudskiego.

Neon zaprojektował architekt Janusz Tarantowicz w 1960 r., a jego odsłonięcie nastąpiło dwa lata później. Ówcześnie był to największy neon we Wrocławiu i jednym z pierwszych, który był animowany. Początkowo postać dżentelmena z kapeluszem i kwiatem była większa. Zmniejszono ją w latach 80. podczas remontu budynku i przebudowy strychu. Oryginalna postać wychodziła częściowo poniżej krawędzi dachu, po zmianach, jej mniejsza wersja w całości znalazła się na dachu.

Losy neonu nie były tak kolorowe jak on sam. Neon świecił od lat 80. do początku XXI wieku. Po zmianach przeprowadzonych w PKP właścicielem neonu została spółka PKP Energetyka. Ta zdecydowała przekazać go innemu podmiotowi. Trudno było znaleźć chętnych do ponoszenia kosztów, które generował świecący neon. Przejąć go nie chciała wspólnota mieszkaniowa budynku. Po nagłośnieniu sprawy przez wrocławskie media w 2009 r. powstało stowarzyszenie miłośników neonu, których celem była odnowa ozdoby. Udało się znaleźć fundatora prac remontowych. W październiku 2010 r. neon ponownie zabłysnął, a za naprawę zapłacił Aquapark Wrocław, który umieścił na budynku także swój neon reklamowy.

Niestety dziś neon ponownie nie świeci. Wymaga kolejnych prac, ale jest to trudniejsze, niż wcześniej.

Niestety po kolejnej naprawie wysłużone elementy gazowego neonu odmówiły współpracy, dlatego wiosną rozpoczęliśmy poszukiwania wykonawcy odtworzenia napisu w pierwotnej technologii – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Oryginalny neon działał w starej technologii, która dziś jest kosztowna.

zdjęcie z 2014 r., fot. Lichen99, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

W tej chwili wyłącznie zabytkowe neony są tak wykonane. Cała reszta to elastyczne, gumowe węże wypełnione ledami. Powrót świetlnej reklamy w XXI wieku oznaczał już technologię LED – dodaje Ewa Mazur.

Koszt przywrócenia neonu do życia poniesie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Zarząd znalazł podmiot, który odtworzy neon w dawnej technologii. Prace mają trwać kilka tygodni i będą kosztować 42 tysiące złotych. Neon zostanie zdemontowany budynku i wróci na pierwotne miejsce już w nowej wersji.

źródło: wroclaw.pl, ZDiUM

Czytaj też: Wrocław | Neony | Ciekawostki | Miasto | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły