Kulturalna stodoła. Taki dom kultury powstał tuż przy polskiej granicy

Píšť to maleńka miejscowość położona w Czechach, tuż przy granicy z Polską. Ma nieco ponad dwa tysiące mieszkańców i niedawno zyskała ciekawy budynek publiczny.

Dom kultury i centrum informacji zaprojektowali architekci z pracowni knesl kyncl. Miejscowość chętnie odwiedzają turyści i pielgrzymi, dla których celem wędrówki jest zabytkowy Kościół św. Wawrzyńca i Kaplica św. Jana Nepomucena.

Prace nad projektem domu kultury zaczęły się już w 2005 r. Jednak do jego budowy przystąpiono ponad dziesięć lat później – w 2017 r. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza to publiczny plac, druga to część główna, która swym kształtem przypomina nowoczesną stodołę. Dwuspadowy dach kryje w sobie świetlik, który dobrze doświetla wnętrze. W środku powstała sala, w której organizować można wydarzenia kulturalne: przedstawienia, spotkania mieszkańców, niewielkie koncerty. Dodatkowo w obiekcie działa centrum informacji, biblioteka i sala do nauki dla dzieci.

Obok głównej części zaprojektowano kolejny, tym razem parterowy obiekt, który połączy dom kultury z istniejącym urzędem miejskim. Mają tam powstać trzy oddzielne pomieszczenia oraz rowerownia. Realizacja kolejnej części rozpocznie się jeszcze w tym roku.

zdjęcia: Alexandra Timpau (knesl kyncl)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły