kościół dom

Kupił zrujnowany kościół i zmienił go w swój dom

Barokowy kościół z XVI wieku od dziesiątek lat był nieużywany. Z dawnej świątyni zostały tylko mury. Młody projektant postanowił kościół wyremontować i zmienić go w swój dom.

Nowe życie starego budynku… Tak zaczynających się historii mamy już w serwisie whiteMAD sporo. Ale ta historia jest dużo bardziej ciekawa. Zwłaszcza, kiedy spojrzymy na stan budynku przed remontem. Metamorfozę barkowego kościoła w Hiszpanii przeprowadził Tas Careaga, młody Hiszpan, który zawodowo związany jest z branżą kreatywną – projektuje multimedia i reklamy. Teraz w dawnej świątyni mieszka i pracuje.

Tas Careaga na co dzień pracuje w Bilbao, gdzie znajduje się jego agencja kreatywna. Po latach pracy stwierdził, że potrzebuje nietypowego miejsca, które jeszcze bardziej pobudzi jego kreatywność w pracy. Pokonał spory kawałek Hiszpanii zwiedzając opuszczone budynki, aż znalazł opuszczoną barokową świątynię z XVI wieku, której rozmiar pozwolił na stworzenie wewnątrz wygodnej przestrzeni do życia. Projekt zmian przygotował samodzielnie. Po czterech latach pracy możemy zobaczyć efekt tych zmagań.

Maleńki kościół znajduje się w miejscowości Sopuerta, położony jest w malowniczym zakątku z widokiem na góry i lasy. Determinacja Hiszpana by zamieszkać w takim miejscu była ogromna. Pierwszą, najważniejszą czynnością była odbudowa dachu i uszczelnienie bryły budynku. Wnętrze to już odbicie artystycznej duszy samego właściciela, który przestrzeń wypełnił swoimi ulubionymi obrazami i zdjęciami, które wykonał podróżując po świecie. Projektant zebrał w środku również pamiątki rodzinne, których część ma ponad 150 lat.

kościół dom


Po przebudowie w centralnej części świątyni powstał salon, w którym nowoczesność spotyka się z historią. W tej części umieszczono stół, ławki, stolik kawowy, które Tas wykonał samodzielnie. W miejscu dawnego ołtarza umieszczono kuchnię. Nowy właściciel pozostawił surowe ściany, które zostały oczyszczone z kurzu i pleśni.

Nowością we wnętrzu jest antresola, do której prowadzą minimalistyczne schody z drewna. Na antresoli powstałą główna sypialnia. Wnętrze zyskało też spore przeszklenia, przez które doskonale widać okolicę.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Cegła | Metamorfoza | Dom jednorodzinny | Kościół

źródło: Tas Careaga