Kwiaty na dachach 316 przystanków autobusowych. To prezent dla zwierząt

Przystanki komunikacji miejskiej w Utrechcie w Holandii przeszły rewolucję. Na dachach stworzono małe wyspy zieleni, które wypełniono ulubionymi kwiatami pszczół.

Celem instalacji roślin na dachach wiat było wprowadzenie do centrum bioróżnorodności. Władze Utrechtu wskazują tutaj na zbawienne działanie roślin w wychwytywaniu zanieczyszczeń i zmniejszanie temperatury w upalne dni. Wiaty zyskały ławki wykonane z bambusa oraz energooszczędne oświetlenie typu LED. Zielone instalacje na ponad 300 przystankach mają przyciągać różne gatunki zapylające. Wabikiem jest tutaj rozchodnik okazały, który jest chętnie odwiedzany przez motyle i pszczoły.

Prowincja Utrecht słynie już z proekologicznych działań. Od kilku lat w mieście działa program, w ramach którego mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie, jeśli będą chcieli założyć zielony dach na swoim domu.

Podobne rozwiązania są już w Polsce. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zielonych przystankach w niewielkich Siemiatyczach (tutaj) oraz o inicjatywie w Gdyni, gdzie miasto oferuje dopłaty tym mieszkańcom, którzy zdecydują się na założenie ogródka deszczowego. O tym, jak założyć taki ogródek pisaliśmy w tym artykule.

fot. brightvibes.com