Kwitnąca kamienica Hoserów, jedna z najpiękniejszych w Śródmieściu.

Kamienica Hoserów przy Alejach Jerozolimskich jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej efektownych i najlepiej zachowanych śródmiejskich kamienic. Dom powstał w latach 1904-1905, inwestorem była rodzina Hoserów, znanych warszawskich ogrodników.

Nie jest do końca pewne, kto był projektantem gmachu, najczęściej podawany jest Paweł Hoser, syn Piotra Hosera Starszego, udziałowca Zakładu Ogrodniczego Bracia Hoser. Wątpliwości wzbudza fakt, iż inne budynki zaprojektowane przez niego były w zupełnie innym stylu. Budynek wyróżnia się monumentalną bryłą, potężnymi wrotami w bramie wjazdowej i misternymi zdobieniami nie tylko na fasadzie, ale i w przejeździe bramnym.

Sprawdź

Charakterystycznym elementem, wyróżniającym budynek spośród innych kamienic w zachowanej pierzei Alej Jerozolimskich, jest dach z belwederkiem przykrytym kopułą. Kamienica powstała w układzie dwupodwórzowym. Licząca cztery piętra kamienica posiada dodatkową użytkową kondygnację ukrytą na poddaszu. Eklektyczna, bogato zdobiona fasada posiada pięć szerokich pionów, w których znalazły się okna o różnych kształtach. Przed lico elewacji wysuwają się kamienne loggie i balkony. Motywy roślinne i kwiatowe, oczywiście nawiązujące do zakładu ogrodniczego, spotkać można na każdym kroku. Również wnętrze kamienicy otrzymało bogaty wystrój utrzymany w stylistyce florystycznej. Są to m.in. kartusz z owocami i konewką, poręcze zdobione metalowymi kwiatami czy witraż ze słonecznikami. Wynika to z faktu, iż bracia Hoserowie uważani byli za jednych z najlepszych ogrodników w Warszawie (Piotr Hoser pełnił m.in. funkcję głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego).
W kamienicy mieściły się biura firmy Hoserów, a także m.in. kantor i skład nasion, który po wojnie upaństwowiony działał do lat 90. XX wieku. Od 1905 roku w budynku znajduje się najstarszy czynny in situ w Europie i jedyny zachowany w Warszawie komercyjny fotoplastykon, o którym pisaliśmy TUTAJ.
Budynek przeszedł w ostatnich latach częściową renowację, ale ściany w przejeździe bramnym wymagają odświeżenia i lepszego zabezpieczenia czy opieki, gdyż zostały już zdewastowane przez wandali i zatarł się ich niewątpliwy i niepowtarzalny urok.

Źródła: varsavianista.pl, polskaniezwykla.pl

Czytaj też: Warszawa | Kamienica | Elewacja | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Kamienica braci Hoserów pod koniec lat 30. XX w. i obecnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie.