Lakhta Centre II

Lakhta Centre II. W Rosji powstanie drugi najwyższy wieżowiec świata!

Lakhta Centre II, drugi najwyższy wieżowiec świata powstanie w Sankt Petersburgu. Szkoccy architekci z pracowni Kettle Collective opublikowali właśnie projekt gigantycznego wysokościowca.

Lakhta Centre II (ros. Łachta Centr II) będzie najwyższym budynkiem w Rosji i w Europie oraz drugim najwyższym wieżowcem na świecie, ustępując miejsca wyłącznie dubajskiemu kolosowi Burj Khalifa, który mierzy 828 metrów. Najwyższy punkt 150-piętrowego wieżowca Lakhta Center II osiągnie wysokość 703 metrów, jednak jak zauważają architekci z Kettle Collective, budynek pobije rekord Burj Khalifa związany z najwyżej osadzonym piętrem użytkowym. Najwyższe piętro użytkowe w Burj Khalifa znajduje się na wysokości 585 metrów, natomiast w Lakhta Center II znajdzie się ono na wysokości 590 metrów. 

Lakhta Centre II powstanie w sąsiedztwie budynku Lakhta Centre I, który jest siedzibą spółki naftowej Gazprom od 2018 roku. Warto dodać, że założyciel Kettle Collective, Tony Kettle, był wcześniej dyrektorem projektowym w edynburskiej pracowni architektonicznej RMJM i stworzył zwycięski w konkursie na projekt 462-metrowego Lakhta Centre I w Sankt Petersburgu. Projekt został później przekazany do realizacji rosyjskim architektom z Gorproject.


Wizualizcje od Kettle Collective przedstawiają projekt 703-metrowego wieżowca Lakhta Centre II, którego spiralna przeszklona forma jest zamknięta w metalowym egzoszkielecie.

“Projekt jest zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny, ponieważ zredukuje on znaczne siły wiatru, które będą oddziaływać na konstrukcję, co z kolei zmniejszy rozmiar elementów konstrukcyjnych wymaganych w budynku. Zewnętrzna warstwa budynku jest stworzona ze spiralnych kolumn, które tworzą otwartą organiczną spiralną, diagridę  (red. szkielet z krzyżujących się ukośnie belek metalowych, betonowych lub drewnianych, który jest używany do budowy budynków i dachów. Wymaga mniej stali konstrukcyjnej niż konwencjonalna rama stalowa) podczas gdy struktura jest wyrzeźbiona przez serię spiralnych atriów dzielonych z pionowymi przestrzeniami publicznymi” – tłumaczy Tony Kettle

Czytaj też:Rosja | Architektura | whiteMAD na Instagramie  | Wieżowiec | Ciekawostki

źródło: Kettle Collective