lampa z reklamówek

Lampa Cocoon – studentka zrobiła ją z reklamówek foliowych

Lampę Cocoon zaprojektowała Sophia Yimeng Sun, która zgłosiła swój projekt do konkursu Material Lab Prize i zajęła w nim I miejsce. Lampa wykonana została ze zwykłych reklamówek.

Konkurs Material Lab Prize to przegląd kreatywności młodych projektantów z całego świata, szukających innowacyjnych sposobów na wtórne wykorzystanie materiałów, które najczęściej trafiają na wysypiska śmieci. Cel jest taki, aby raz wytworzony plastik był wykorzystywany możliwie często, dzięki czemu nie będzie potrzeby wytwarzania kolejnych pokładów tego surowca.

Lampa Cocoon wykonana została z kilku reklamówek foliowych. Nazwa lampy wywodzi się z jej kształtu, ale ma też znaczenie symboliczne. Projektantka zachęca użytkowników do tego, aby postrzegali lampę jak kokon, dzięki któremu powstaje nowe życie – to nawiązanie do świata przyrody i przemiany owadów.

Projektantka wskazuje na problem przetwarzania plastiku, który jest energochłonny. Zazwyczaj taki plastik należy stopić, aby nadać mu nową formę. Generuje to wysokie koszty i uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla. Lampa Cocoon jest inna. Projektantka wykorzystała zwykłe żelazko, które podgrzało materiał i sprawiło, że udało jej się połączyć kilka warstw foliówek w jeden kawałek plastiku. Następnie uformowała lampę na kształt harmonijki. Co ciekawe, tak zaprojektowana lampa jest elastyczna i w transporcie zajmuje niewiele miejsca. Wystarczy ją bowiem złożyć jak wspomnianą harmonijkę.

lampa z reklamówek


W sumie powstało kilka modeli lamp. Większa, którą można powiesić nad stołem zrobiona została z 8 reklamówek. Małe lampy do powieszenia na ścianę powstały z 2 reklamówek. Stojąca „pochłonęła” również 8 foliówek. Ich atutem jest lekkość oraz emitowane delikatne, rozproszone światło, które nie męczy oczu.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Lampa | Recykling | Plastik

źródło: Material Lab Prize