Lampy wykonane z kawowych fusów. Piękne i ekologiczne!

Fusy z kawy mogą być powtórnie wykorzystane na wiele sposobów. Ostatnio wspominaliśmy o jednorazowych kubkach, wykonanych z fusów, o których przeczytacie TUTAJ. Fusy świetnie sprawdzają się również jako nawóz do roślin, a także pochłaniacz przykrych zapachów. Niestety fusy niejednokrotnie wciąż są traktowane jako niepotrzebny odpad, który trafia do śmieci. 

Chiński projektant Zhekai Zhang postanowił udowodnić, że to nie wszystkie dziedziny, w jakich mogą znaleźć kawowe fusy. Zhang postanowił zastosować technikę wywodzącą się ze starożytnych Chin tworząc lampy Coffir wykonane z fusów po kawie.


Projektant zastosował technikę wypalania podobną do tej, którą wykorzystywali chińscy rzemieślnicy tworząc porcelanowe wazy i misy. Dzięki tej technice lampy wykonane z fusów zyskują charakterystyczną „niedoskonałą” fakturę, co sprawia, że każda lampa jest wyjątkowa i różni się od pozostałych. Lampy są następnie barwione specjalną mieszanką farb, które nadają im oryginalnego wyglądu przypominającego marmur. Co ciekawe lampy są wypalane w temperaturze między 700 a 1000 stopni Celsjusza.

Jak wyjaśnia na podstawie swoich badań Zhekai Zhang każdego roku na świecie wypijanych jest ponad 400 miliardów filiżanek kawy. To daje ponad 8 milionów ton fusów, które można ponownie wykorzystać. Według niego wyrzucanie zmielonych ziaren oraz fusów to nie tylko marnotrawienie cennego surowca, ale także strata energii i szkodzenie środowisku.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły