Klosze z czerpanego papieru

Klosze z czerpanego papieru. Praca dyplomowa Aleksandry Polaczuk.

Nazywam się Aleksandra Polaczuk. Jestem absolwentką wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy. W ramach pracy dyplomowej zaprojektowałam klosze z czerpanego papieru. W projektowaniu najważniejsze są dla mnie funkcjonalność oraz dbałość o estetykę. Na co dzień poszukuję piękna w prostych elementach codzienności, inspiruję się nimi i projektuję. Moim projektem dyplomowym jest zestaw lamp inspirowanych techniką czerpania papieru, a promotorem mojej pracy dyplomowej jest dr Monika Rak. 

Klosze z czerpanego papieru to osłonki lamp, które zostały wykonane dzięki wykorzystaniu techniki czerpania papieru. Do ich realizacji zastosowana została masa ze składników organicznych o specjalnie przygotowanej recepturze, która pozwoliła uzyskać oryginalną fakturę oraz sposób przepuszczania światła. Zastosowanie materiałów naturalnych miało dodatkowy wpływ na efekty wizualne, a opracowanie odpowiedniej formy klosza stało się przedmiotem licznych eksperymentów i poszukiwań twórczo-projektowych. Drewniane podstawy były toczone oraz frezowane. Klosze są wymienne, a ich aplikacja jest intuicyjna.

Dostępne są cztery rozwiązania materiałowe – klosze białe, klosze z niebieskimi kwiatami bławatka lub żółtymi bądź różowymi kwiatami żarnowca, do których odpowiednio dopasowano kolor bawełnianego oplotu kabla. Zaprojektowane lampy są przeznaczone są do oświetlenia wnętrz zarówno przestrzeni prywatnych, jak i publicznych. Ręcznie wykonany papierowy klosz i drewniana podstawa pokazują, że tradycyjne rzemiosło może być inspiracją dla współczesnego wzornictwa.

To nie pierwsza praca młodych polskich projektantów, którą opisujemy w naszym serwisie. Więcej prac i projektów studentów, absolwentów i młodych twórców znajdziecie klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Portfolio | Rośliny | Gadżety | Lampa | Ekologia

źródło: materiały prasowe / Aleksandra Polaczuk / UTP w Bydgoszczy