Lasy Państwowe wycinają drzewa pod budowę swojego biurowca

Oddział Lasów Państwowych w Szczecinie wyciął drzewa pod budowę swojej nowej siedziby. Dyrekcja uważa, że obecna siedziba jest dla nich za mała, dlatego swój nowy biurowiec chcą zbudować w innym miejscu.

Lasy Państwowe, które mają zarządzać i chronić nasze dobro narodowe jakim są drzewa oczyszczają działkę pod budowę swojego nowego biurowca. Gmach szczecińskiego oddziału Lasów Państwowych ma powstać na terenie, który formalnie należy do instytucji, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” na obszarze Natura 2000. Formalnie więc wszystko wygląda w porządku, nawet wycinając drzewa w dokumentach teren ten nadal będzie „lasem”.

Na działce rosły ponad sześćdziesięcioletnie sosny, brzozy, dęby i klony.

LP posiada specjalny ustawowy przywilej polegający na tym, że nawet wycinając las i budując w jego miejsce swoje budynki nie powoduje wylesienia tego terenu, a nowe budynki formalnie nadal są lasem. Dzięki temu żadna siła nie jest w stanie powstrzymać tego typu przekształcenia terenu. Wielki zrąb został dokonany na obszarze lasu ochronnego przy ulicy Karola Balińskiego. Do wyrżniętej polany prowadzi szeroki pas wyciętych drzew wykonany pod drogę dojazdową – czytamy na facebookowym fanpage Puszcza Bukowa – Klub Kniejołaza.

Przyrodnicy z Klubu Kniejołaza uważają, że przez wycinkę pod budowę nowego biurowca mieszkańcy Szczecina tracą teren, który mógłby w przyszłości być chroniony jako siedlisko grądowe.

Teren, na którym powstanie nowoczesny biurowiec Lasów Państwowych:

lasy państwowe drzewa
fot. Puszcza Bukowa – Klub Kniejołaza

Redakcja serwisu SmogLab.pl poprosiła o komentarz rzeczniczkę Lasów Państwowych, Annę Malinowską. W odpowiedzi rzeczniczka prasowa podkreśliła, że obecna siedziba, szczecińskiego oddziału jest w złym stanie i “nie spełnia obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego i higieny pracy i nie ma możliwości przebudowania jej w odpowiedni sposób” – czytamy w artykule SmogLab.pl.

Zamiast zbudować biurowiec na komercyjnej działce, Lasy Państwowe postanowiły wykorzystać teren należący do tej instytucji. W ten sposób nie musieli wydawać dodatkowych pieniędzy. Rzeczniczka uważa, że zakup komercyjnej działki „mógłby pociągnąć za sobą zarzuty o niegospodarności”…

Tak wygląda obecna siedziba oddziału w Szczecinie:

Nowy gmach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zbudowany zostanie z wykorzystaniem drewna i ma wykorzystywać odnawialne źródła energii. Ogrzewanie i klimatyzacja oraz podgrzanie wody mają zapewniać pompy ciepła. Na dachu pojawić ma się 156 paneli fotowoltaicznych, a wokół budynku stacje ładowania samochodów elektrycznych, pasieki dla pszczół i ogrody deszczowe. O innych funkcjach, które znajdą się wokół zdecydują mieszkańcy – Lasy Państwowe chcą przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami, dlatego nie wykluczają że powstanie tutaj miejsce na ognisko czy plac zabaw dla dzieci.

W nowej siedzibie prócz przestrzeni biurowych powstaną sale edukacyjno-szkoleniowe i wystawowe. Lasy Państwowe chcą, aby z obiektu korzystali goście – uczestnicy różnych warsztatów, zajęć i wystaw edukacyjnych. Projekt nowego biurowca przygotował mgr inż. arch. Leszek Pierzchliński (Ekoinbud).

Czytaj więcej: Ekologia | Zieleń | Szczecin

lasy państwowe drzewa
źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

źródło: SmogLab.pl, Lasy Państwowe