Lasy Państwowe wyznaczą kilkaset stref, w których będzie można rozbić namiot

Chcielibyście spędzić noc w lesie? W tym roku będzie to możliwe! Lasy Państwowe wyznaczą kilkaset stref w całej Polsce, w których będzie można legalnie rozbić namiot.

Lasy Państwowe szacują, że w tym roku z możliwości nocowania w jednym z zielonych terenów skorzysta nawet 40 tysięcy osób, które należą do społeczności związanej z bushcraftem i survivalem. Ale z możliwości biwakowania pod gołym niebem w otoczeniu przyrody skorzysta z pewnością więcej osób. Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy nie możemy sobie pozwolić na spędzanie wolnego czasu tak, jak w poprzednich latach.

Ustawa o lasach z 1991 roku zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. W 2019 roku Lasy Państwowe wspólnie ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców stworzyły pilotażowy program, w ramach którego wyznaczono obszar o łącznej powierzchni 65 tysięcy hektarów, w którym można biwakować.

Przykładem jest trójmiejski obszar bushcraftu, który obejmuje ponad 1500 hektarów na terenie trzech leśnictw – Wyspowo, Marianowo i Biała w gminie Wejherowo. Na tych terenach można biwakować już od zeszłego roku i wiele osób nocowało tu w namiotach nawet zimą. Wyznaczenie stref do biwakowania w trójmiejskim obszarze zakończyło się sukcesem – to znaczy biwakujący nie spowodowali żadnych zniszczeń, dlatego teraz takich stref pojawi się więcej.

W skali kraju program „Zanocuj w lesie” to rewolucja, gdyż pilotażem objęto tylko 46 obszarów. Zostają one utrzymane, a od 1 maja pojawią się też nowe – po około 1500 hektarów w każdym z 429 nadleśnictw w kraju! Dodatkową zmianą w stosunku do programu pilotażowego jest umożliwienie korzystania w tych strefach z kuchenek gazowych. W Nadleśnictwie Gdańsk zmiana jest mniej zauważalna, gdyż obszar strefy „Zanocuj w lesie” pozostaje bez zmian. Również gotowanie na gazie nie jest u nas nowością. Był to jedyny w kraju obszar pilotażowy, w którym testowo zezwolono na używanie kuchenek od początku trwania projektu.


Bushcraftowcy i surwiwalowcy zdali egzamin z kultury leśnej. Pozostaje mieć nadzieję, że reszta społeczeństwa również go zda i że otwarcie lasów na dzikie noclegi na szeroką skalę nie przyczyni się do degradacji i zaśmiecania otoczenia. Przed wyruszeniem na leśny biwak należy pamiętać o najważniejszej zasadzie bushcraftu – „leave no trace” (z ang. Nie zostawiaj po sobie śladów).

Czytaj też: Ciekawostki | Podróże | Las | Zieleń

źródło: UM Gdynia, Lasy Państwowe