Latarnie miejskie napędzane wiatrem. Zaprojektował je student

Latarnie miejskie napędzane wiatrem zaprojektował student Berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych – Tobias Trübenabacher. Jego celem było stworzenie alternatywy dla tradycyjnych latarni miejskich, która będzie nie tylko ekologiczna, tania w produkcji i utrzymaniu, ale także estetyczna. Co więcej, autorowi zależało na redukcji zanieczyszczenia światłem, które negatywnie wpływa zarówno na ludzi, jak i florę i faunę. 

PAPILIO, bo tak Tobias nazwał latarnie miejskie napędzane wiatrem wyposażone zostały w niewielką turbinę, tak zwaną turbinę rotorową Savoniusa. Turbina Savoniusa to typ turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu, który został wynaleziony w przez fińskiego inżyniera S.J. Savoniusa w 1922.  


PAPILIO wytwarza energię elektryczną samodzielnie dzięki zintegrowanemu generatorowi wiatrowemu opartemu właśnie na technologii Savoniusa. Wirnik wykonany z blachy falistej połączony generatorem o mocy 300 W, jest wykorzystywany do produkcji energii neutralnej dla klimatu. Co ważne dla działania turbiny kierunek wiania wiatru nie ma znaczenia, a turbina, dzięki ukośnemu ustawieniu, może generować energię gdy wiatr wieje zarówno w pionie, jak i w poziomie, co ma duże znaczenie w miastach, gdzie strumienie wiatru mają różne kierunki.

Kolejnym celem postawionym przez Tobiasa była redukcja zanieczyszczenia światłem.Udało się to dzięki czujnikom i fotokomórkom, które uruchamiają latarnię tylko wtedy, gdy zbliżają się do niej przechodnie. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie energii, ale także zmniejsza ilość punktów świetlnych na mapie miasta. Dodatkowo  w celu zminimalizowania zanieczyszczenia światłem, produkt został zaprojektowany jakolampa z pełnym odcięciem, co oznacza, że latarnia emituje światło tylko w dół, z kątem znacznie poniżej poziomu. Zastosowane spektrum światła jest mniej atrakcyjne dla owadów ze względu na mniejszą zawartość światła niebieskiego

“Zanieczyszczenie światłem ma nie tylko zły wpływ na zdrowie ludzi, powodując zaburzenia snu, depresję, choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory, ale ma również poważny wpływ na florę i faunę. Wymieranie gatunków, utrata orientacji ptaków wędrownych, znaczne zaburzenia migracji ryb, a także zaburzenia biorytmów roślin, jak np. opóźnione zrzucanie liści, to tylko część z tych konsekwencji. Szacuje się, że obecnie w samych Niemczech w ciągu jednej letniej nocy powodu oświetlenia ulic ginie około 1,2 miliarda owadów – tłumaczy Tobias Trübenabacher

Co więcej wbudowany w latarnię akumulator przechowuje wytworzoną energię elektryczną. Dzięki temu możliwe jest całkowicie autonomiczne działanie PAPILIO na obszarach wietrznych bez konieczności stosowania kosztownej podziemnej infrastruktury elektrycznej, co oferuje korzyści i nowe możliwości szczególnie dla odległych od centrum regionów. Alternatywnie, produkt może b również podłączony do istniejącej sieci energetycznej w celu dostarczenia nadwyżki energii do sieci podczas silnych wiatrów. 

Czytaj też: Ekologia | Miasto | Zwierzęta |Ciekawostki | Lampa | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: www.designboom.com