Ławka z czujnikiem smogu stanęła w Poznaniu. Oferuje również wifi i ładowarkę!

Ławka, zamontowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, wyposażona jest w dwa panele fotowoltaiczne, dzięki którym można naładować telefon i inne urządzenia mobilne. Wystarczy tylko podpiąć sprzęt do gniazda lub położyć w wyznaczonym miejscu (w przypadku aparatów z możliwością ładowania indukcyjnego), by rozpocząć proces szybkiego ładowania.

Osoba korzystająca z ławki po zalogowaniu się uzyska dostęp do sieci wi-fi, a także informację o poziomie zanieczyszczenia powietrza.


To nie pierwsze miejsce odpoczynku, które ma dodatkową funkcję. W Poznaniu pojawia się coraz więcej ławek dla rodziców i opiekunów małych dzieci. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić nie tylko wygodny odpoczynek, ale też karmienie, przewijanie i przebieranie malucha podczas spaceru. Pomysłodawczynią tej inicjatywy także była radna Maria Lisiecka – Pawełczak.

Warto również dodać, że to nie jedyna inicjatywa poznańskiej radnej. Maria Lisiecka-Pawełczak zaproponowała również ławki dla matek z dziećmi.

Ławeczki stanęły już przy placach zabaw w parkach im. K. Marcinkowskiego i Stare Koryto Warty oraz zieleńcu im. I. Łukasiewicza. To nie koniec. W przyszłym tygodniu specjalne ławki pojawią się w kolejnych częściach miasta – m.in. w parkach na os. Zwycięstwa i B. Chrobrego, im. Jana Pawła II, im. J. Heweliusza, im. W. Czarneckiego i ks. J. Jasińskiego.   Z ławek korzystać mogą rodzice i opiekunowie małych dzieci. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić nie tylko wygodny odpoczynek, ale też karmienie, przewijanie i przebieranie malucha podczas spaceru.

“Pomysł zrodził się z praktycznej potrzeby. Zdarzało się, że spacerując z córką po mieście odczuwałam brak miejsc, w których mogę ją przewinąć lub nakarmić. Przystosowane do tego ławki pojawią się w miejscach, w których są najbardziej potrzebne – w parkach, przy placach zabaw. Co więcej, służyć mogą one nie tylko pragnącym odpocząć rodzicom, ale także osobom starszym. Chciałabym również, aby w przestrzeni publicznej pojawił się przewijak dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Usuwanie barier architektonicznych sprawi, że wszystkim będzie się żyło w mieście jeszcze lepiej” – tłumaczy Maria Lisiecka – Pawełczak.

Ławki zamontował Zarząd Zieleni Miejskiej. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Maria Lisiecka-Pawełczak, Radna Miasta Poznania, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Czytaj też: Ekologia | Poznań | Meble miejskie | Miasto | Zieleń

 

źródło: www.poznan.pl