Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu już po remoncie [ZDJĘCIA]

Łazienki Rzeczne i Dziedziniec Pod Słońcem wyremontowane zostały na przełomie 2019 i 2020 r. Przez pandemię oficjalne otwarcie obiektów przesunięto na jesień. Dlatego efekty prac mogą być dopiero teraz zaprezentowane szerszemu gronu.

Łazienki Rzeczne w Poznaniu zbudowane zostały w latach 1924-1925. Było to głównie miejskie kąpielisko, które dziennie odwiedzało nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. Działały tam również restauracje, kasy, a dozorca miał swoje niewielkie mieszkanie. Obiekt dysponował także stacją pogotowia ratunkowego. Zabytkowe Łazienki Rzeczne odzyskały blask, podczas prac przywrócono im przedwojenną formę i kolorystykę.

Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii. Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac, zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kompleks składa się z głównego, murowanego budynku łazienek, który zbudowany został na planie kwadratu. Od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od zachodniej strony prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodniej umieszczono duży taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Podczas prac zamontowano tu windę, dzięki której z obiektu mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Obiekt zmienił się teraz w przestrzeń do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. W jednym skrzydle zaprojektowano przestrzeń biurową w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane są tam dwa biura, każde o powierzchni 100 m kw. W środkowej części przygotowano powierzchnię pod całoroczną restaurację.

W ramach prac odnowiono także Dziedziniec pod Słońcem. To zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację.

Łazienki Rzeczne


Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę “Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę.  Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.

“Dzieciniec pod Słońcem” zbudowany został w 1928 roku nad Wartą i był pierwszym w Poznaniu ogrodem jordanowskim. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.

Czytaj też: Poznań | Park | Zabytek | Renowacja

źródło: UM Poznań