fot. Rafał Motyl, UM Warszawa

To już pewne. Legendarne kino Tęcza w Warszawie odżyje

Kino Tęcza położone jest przy ulicy Suzina 6 w Warszawie. Budynek od wielu lat czeka na remont. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przeprowadziło konkurs na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy budynku. Jego wyniki właśnie poznaliśmy.

Modernistyczny budynek odzyska swój oryginalny wygląd – budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, dlatego zachowane zostaną wszystkie detale architektoniczne. Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci m.in.: Bruno Zborowski, Szymon Syrkus. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Od 1997 z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.

W grudniu 2020 roku m.st. Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca – kino Tęcza zostanie odnowione i swoją siedzibę zorganizuje w nim Centrum Wajdy.

Po przebudowie przy ul. Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie też wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

Dziedziniec, który przez ostatnie dwa sezony wakacyjne był wykorzystywany na organizację pokazów i wystaw plenerowych oraz warsztatów dla dzieci i spotkań sąsiedzkich, zachowa swoją funkcję. Po modernizacji znajdzie się miejsce przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina.


Wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza. Spośród siedmiu ofert, które wpłynęły, najwięcej punktów zdobyła oferta firmy Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C. z Suchej Beskidzkiej. Zwycięska firma wykona kompleksową dokumentację projektową i kosztorysową, która pozwoli na uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie na użytkowanie odnowionego kina Tęcza.

Architekt Andrzej Kaczmarczyk ma wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie, które zdobywał nie tylko w Polsce, ale i za granicą – w Wiedniu. Pracownia prowadzona przez Andrzeja Kaczmarczyka była także zaproszona do wykonania koncepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza odpowiadał także za modernizację sali kinowo-teatralnej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W trakcie realizacji są również dwa inne jego projekty: Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie i Teatr Żydowski w Warszawie.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Kultura | Warszawa | Ciekawostki | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał w 2017 r., fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0
fot. Rafał Motyl