Lengrenówka. Dawny dom Zbigniewa Lengrena

Lengrenówka. Dawny dom Zbigniewa Lengrena zmienił się w Muzeum Karykatury.

Lengrenówka – wyremontowana dwupiętrowa przestrzeń stanie się miejscem spotkań i edukacji oraz kameralnych wydarzeń artystycznych. Będą się tam odbywać warsztaty – dla dzieci i dorosłych – skupione wokół rysunku, komiksu, architektury, a nawet teatru i literatury. Od października część Lengrenówki zostanie przeznaczona na pracownię artystyczną. Komiksiarze i rysownicy znajdą tam miejsce, gdzie w spokoju i miłej atmosferze, całkowicie za darmo, w ramach przestrzeni coworkingowej, będą mogli pracować nad swoją twórczością.

Zbigniew Lengren – sylwetka artysty

Zbigniew Lengren  urodził się w 1919 roku w Toruniu, gdzie po wojnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był autorem tekstów literackich, wierszy dla dzieci, współpracował również z teatrem satyrycznym.

Największą popularność zyskał jako grafik, ilustrator i karykaturzysta. Pracował dla „Szpilek”, tygodnika „Świat” i „Trybuny Robotniczej”. Przez wiele lat związany był z „Przekrojem” na którego łamach od 1948 publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i jego psem Filusiem. Ilustrował również książki o przygodach doktora Dolittle.


Lengrenówka – co powstanie w jej murach?

Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919– 2003) przy ulicy Brzozowej 6/8 a w Warszawie. Pełni funkcję całorocznego obiektu kulturalno-edukacyjnego oferującego przestrzeń zarówno do pracy indywidualnej, jak i do zajęć zorganizowanych. To miejsce inkluzywne i przyjazne, otwarte na działania edukacyjne i warsztatowe.

W czerwcu 2022 roku w Lengrenówce zostanie otwarta wystawa prac Zbigniewa Lengrena – grafika, ilustratora i karykaturzysty, który przez wiele lat związany był z „Przekrojem”. Z redakcją czasopisma współpracował od 1946 roku, a od 1948 publikował na jego łamach serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości. Więcej o warsztatach organizowanych w Lengrenówce znajdziecie w zakładce EDUKACJA oraz pod adresem mailowym edukacja@muzeumkarykatury.pl 

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem. Pomysł i koncepcja projektu Lengrenówka: Elżbieta LaskowskaProgram edukacyjny: Gabriela Stankiewicz, Iga SkolimowskaProjekt aranżacji i wyposażenia wnętrz: Magdalena Bałycz, Metakwadrat

Więcej o bieżących wydarzeniach w Lengrenówce znajdziecie TUTAJ! 

źródło: um.warszawa.pl / https://muzeumkarykatury.pl/ zdjęcia: https://muzeumkarykatury.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Muzeum | Renowacja | Edukacja | whiteMAD na Instagramie