Leon Tarasewicz i kolorowy labirynt w buskim parku zdrojowym

Odwiedzając Busko-Zdrój można zatracić się w przestrzeni pełnej kolorów, luster i rozmaitych znaczeń. Mowa o instalacji artystycznej, którą stworzył w uzdrowiskowym mieście Leon Tarasewicz. Zajmujące ponad 200 metrów kwadratowych założenie architektoniczno-malarskie znajduje się w zabytkowym parku zdrojowym. To jednak jeden z wielu ambitnych projektów kulturalnych realizowanych w mieście przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki.

Leon Tarasewicz jest polskim artystą, którego twórczość jest niezwykle intrygująca. Urodzony w 1957 roku i mieszkający nadal w podlaskiej wsi Waliły twórca zadebiutował w galerii Foksal w wieku 27 lat. Współpraca ze słynną galerią otworzyła mu drzwi do prezentowania prac w innych państw Europy i świata. Już niedługo później, bo w 1988 roku, jego prace były prezentowane w ramach weneckiego biennale na wystawie Aperto’88. 

Wielokrotnie nagradzany artysta przełamuje ograniczenia malarstwa, nie chcąc tworzyć wyłącznie w przestrzeni rozpiętego na ramie płótna. Tak stało się też w Busku-Zdroju, dokąd w lipcu zawitała “Realizacja malarska” Tarasiewicza. Instalacja ma roztaczać trójwymiarowy pejzaż umożliwiając bezpośredni odbiór obrazu poprzez wejście do jego wnętrza. Tym samym twórca zaprasza widza do kontemplacji otoczenia przez pryzmat podstawowych elementów obrazu – barwy, kształtu i światła. “Wkraczając w labirynt widz wchodzi w interakcję z dziełem i przeżywa niezwykłą wędrówkę. Wyjątkowość tej pracy polega nie tylko na jej wybitnych walorach artystycznych, ale także na zawartej w niej warstwie historycznej i wspomnieniowej. Symbolika instalacji łączy przeszłość ze współczesnością, lokalność z globalnością budując tym samym pomost międzykulturowy. W dosłownym i przenośnym znaczeniu możemy nazwać ją sztuką wielowarstwową, łączącą wiele warstw plastycznych i znaczeniowych” – można przeczytać na stronie internetowej Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.


To właśnie wspomniana organizacja podjęła się stworzenia w Busku-Zdroju instalacji znanego twórcy. Prowadzący fundację Dorota i Tomasz Tworek są znani zresztą z realizacji w okolicy wielu wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych. W Busku-Zdroju prowadzą także Hotel Bristol**** Art & Medical SPA, który jest miejscem, gdzie sztuka odgrywają szczególną rolę.  W zabytkowej willi z końca XIX w. stylowa architektura secesyjna przeplata się z nowoczesnością, a same wnętrza obiektu tworzą przestrzeń dla sztuki współczesnej i wydarzeń kulturalnych. Są tu organizowane koncerty, pokazy rzeźb, wystawy obrazów i wieczory tematyczne. 

Pasjonaci sztuki współczesnej stworzyli dla utalentowanych twórców artystyczną rezydencję, która obejmuje patronatem ich działalność na rynku sztuki oraz zapewnia doskonałe warunki do pracy twórczej. Organizowany jest tu również ART Bristol – długofalowy projekt, w ramach którego prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. Każdy z pokazów współgra z przestrzenią hotelu Bristol Busko-Zdrój, gdzie eksponowana są dzieła sztuki pochodzące z kolekcji Doroty i Tomasza Tworek. Dzięki temu w ramach stałej ekspozycji można obejrzeć prace takich artystów jak: Sylwester Ambroziak, Maria Anto, Kornel Arciszewski, Stanisław Baj, Kuba Bąkowski, Andrzej Borys, Janusz Buczkowski, Marek Cecuła, Bronisław Chromy, Jakub Ciężki, Ignacy Czwartos, Grzegorz Drozd, Edward Dwurnik, Antoni Fałat, Zbigniew Frączkiewicz, Maurycy Gomulicki, Krzysztof Jackowski, Aneta Jaźwińska, Jerzy Kędziora, Marek Kijewski, Agnieszka Korybut Daszkiewicz, Łódź Kaliska, Franciszek Maśluszczak, Ludwika Ogorzelec, Witold Pałka, Jan Pamuła, Laura Pawela, Paulina Penc, Andrzej Rachoń, Sławomir Toman, Alex Urban, Marek Wawro czy Paweł Witkowski. 

Działań na rzecz upowszechniania sztuki współczesnej jest w tym miejscu prowadzonych całe mnóstwo, dlatego szerzej działalność tego wyjątkowego miejsca opiszemy kolejnym razem. Tymczasem zachęcamy do wakacyjnych wycieczek na Ponidzie i do Buska-Zdroju, o którym więcej pisaliśmy w whiteMAD w tym miejscu. Aby dowiedzieć się więcej na temat wystawy Tarasewicza i inicjatyw kulturalnych hotelu Bristol warto natomiast zajrzeć na strony www.nowaprzesztrzenisztuki.pl oraz www.bristolbusko.pl.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Nowa Przestrzeń Sztuki (fot. Krzysztof Pęczalski), materiały hotelu Bristol (bristolbusko.pl)

Zobacz również: Ciekawostki | Park  | Sztuka