Letniskowy dom

Letniskowy dom, który złożysz w jeden dzień. Wygląda jak z bajki

Współczesne technologie pozwalają zbudować letniskowy dom w zaledwie kilka godzin. Dzięki prefabrykowanym materiałom konstrukcja dociera na miejsce w jednej paczce. Przykładem jest tutaj Brette haus opracowany przez firmę z Łotwy.

Brette haus to łotewski letniskowy dom, który w dobie panującego koronawirusa jest odpowiedzią na potrzeby ludzi, którzy pragną wyjechać na wakacje, ale mają problem z wyborem miejsca. W tym roku prawdopodobnie nie będziemy mogli jeździć na wakacje tak, jak wcześniej. Kurorty turystyczne będą musiały dostosować się do wymogów bezpieczeństwa i wprowadzać ograniczenia. Dlatego największą popularnością mogą cieszyć się prywatne domki letniskowe, w których łatwiej utrzymać bezpieczeństwo.

Łotewski startup Brette Haus pracę nad domkiem rozpoczął już w 2017 r. Dwa lata później pierwszy z domków pojawił się na wybrzeżu Bałtyku. Projektanci zaproponowali ciemny czerwony kolor, który został zestawiony z oznaczonymi na biało obramowaniami okien i drzwi. To charakterystyczne malowanie dla wiejskich domków w krajach bałtyckich. Zestawienie takiej kolorystyki z niewielkim metrażem sprawiło, że letniskowe domki z Łotwy wyglądają jak z bajki.

Startup Brette Haus przygotował domki w trzech wariantach. Różnią się powierzchnią – 22 m kw., 31 m kw., 47 m kw. Najmniejszy z domków zaprojektowany został dla trzech osób. Parterową część stanowi strefa wspólna pokoju dziennego połączonego z aneksem kuchennym. Tuż obok znalazła się łazienka. Na piętro prowadzą niewielkie schody – znajduje się tam główna sypialnia ze strefą relaksu lub pracy – czyli niewielkie miejsce, w którym można usiąść wygodnie w fotelu by czytać lub pracować na komputerze.

Letniskowy dom


Na docelowe miejsce domek dociera w jednym kawałku przypominającym klocki. Złożenie gotowej konstrukcji trwa trzy godziny. Do produkcji domków wykorzystano wyłącznie drewno, które zostało w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Cena? Producent przelicza ją na metr kwadratowy, który kosztuje 700 euro. Jak łatwo obliczyć, najmniejszy z domków kosztuje około 15 400 euro.

Czytaj więcej: Domek letniskowy | Podróże | Zieleń

 

architekt: Vladimir Dudin

fot. Gennadii Bakunin

źródło: brette.haus