Liceum we Wrocławiu z nagrodą Grand Prix. Zazdrościmy uczniom!

To już 28 edycja konkursu, w którym wybierane są najpiękniejszy budynki na terenie Wrocławia. Pierwsze miejsce zajęła nowa siedziba Liceum Ogólnokształcącego nr V przy ulicy Jacka Kuronia, zaprojektowana przez Maćków Pracownię Projektową.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze dlatego, że jest to rekordowy rok pod względem liczby zgłoszeń. Do konkursu spłynęło 57 projektów, z których 13 zostało wybranych przez architekta miejskiego, Piotra Fokczyńskiego. Poniżej prezentujemy opis inwestycji.

W zasadzie wszystkie najistotniejsze decyzje w tym projekcie mają swoją genezę w lokalizacji. Działka, położona na skraju parku, a jednocześnie przy bardzo ruchliwej drodze wylotowej z Wrocławia, gdzie nie ma już miasta z gęstą siecią kwartałów i wzajemnych powiązań, zbudowała nam matrycę uwarunkowań. A ta z kolei ustawiła cały ciąg procesów decyzyjnych. Pierwszy cel, oszczędzić jak najwięcej drzew, uzyskaliśmy, wpisując projektowany budynek w ślad po istniejących na działce obiektach (stary basen z zapleczem). Próbując wpasować kubaturę między rozrzucone w parkowym nieładzie drzewa, radykalnie zmniejszyliśmy liczbę niezbędnych wycinek i uzyskaliśmy prosty, niemal banalny typologicznie obiekt. 


Jego schemat funkcjonalny opiera się na holu komunikacyjnym – strefie rekreacji, który stanowi jednocześnie bufor oddzielający pomieszczenia dydaktyczne od ulicy. Pozostałe funkcje (hala sportowa, biblioteka, sala konferencyjna) zostały zespolone z główną bryłą węzłem rozrządczym, który dystrybuuje i kontroluje ruch po szkole jej głównych i zewnętrznych użytkowników (kibice, uczestnicy konferencji, czytelnicy). Przy tej szaradzie funkcjonalnej, założenia przesunęliśmy do ekstremum – zaproponowaliśmy lokalizację boiska na dachu hali, tak aby nie generować kolejnych wycinek. Od strony ulicy Ślężnej dociążyliśmy hol nanizanymi nań pomieszczeniami laboratoriów, które z uwagi na swoją specyfikę mogły korzystać ze światła górnego. Formalnie decyzja ta dała nam asumpt do zaproponowania dynamicznej kompozycji fasady. Realnie układ ten przetestowaliśmy najpierw w innej realizacji – Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ul. Piłsudskiego, ponieważ budowa V LO została odroczona w czasie.

Wszystkie decyzje były proste, choć z uwagi na uwarunkowania, często dość radykalne. Takie projekty zwykle nie wytrzymują próby czasu, a my musieliśmy do naszego powrócić po 10 latach od wygranego konkursu. Cieszy nas, że poza kilkoma technicznymi korektami projekt został zrealizowany bez zmian.

AUTORZY PROJEKTU: Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Juliusz Erdman, Jerzy Kopka, Maciej Kowaluk, Michał Mrzewa, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Kinga Bender, Łukasz Reszka, Piotr Sulisz, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Piotr Wilk, Maciej Witaszek, Bartosz Zięba, Piotr Zybura
KONSTRUKCJA: A.K.I.-Projekt
INSTALACJE: Grupa Projektowa GP Omega (IS); Piotr Lubiatowski, Wiesław Janura (IE)
FASADY: Profa
INWESTOR: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich
GENERALNY WYKONAWCA: Mirbud
ZDJĘCIA: Maciej Lulko

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły