Linearne miasto w Arabii Saudyjskiej. Nie będzie ulic ani samochodów! 

To już pewne! Mohammed bin Salman, książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej zaprezentował plany miasta LINE, czyli linearnego miasta w Arabii Saudyjskiej, które powstanie w północno-zachodniej czści kraju. Metropolia ma być całkowitą nowością jeśli chodzi o urbanistykę, układ, a także wykorzystane technologie.

Linearne miasto w Arabii Saudyjskiej LINE ma powstać wzdłuż jednej osi ciągnącej się na odcinku 100 mil (170 kilometrów) wzdłuż Morza Czerwonego. To, co prawdopodobnie najciekawsze to fakt, że miasto ma być tak naprawdę aglomeracją składającą się z dziesiątek mniejszych jednostek, które będą połączone podziemnymi arteriami.

“Przedstawiam wam THE LINE, miasto liczące milion mieszkańców, o długości 170 km, które chroni 95% przyrody na obszarze NEOM, bez samochodów, bez ulic i bez emisji dwutlenku węgla.” – mówił książę koronny Mohammed bin Salman


Na powierzchni ziemi nie powstaną drogi i ulice znane z tradycyjnych miast. Zastąpią je chodniki i zieleń, bowiem wszystkie udogodnienia, domy, hotele, place, instytucje czy inne placówki będą rozmieszczone w bliskiej odległości, co pozwoli na pokonanie trasy spacerem w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Podróż między mniejszymi ogniwami linearnego miasta odbywać ma się za sprawą autonomicznych pojazdów i ma zajmować nie więcej niż 20 minut. 

„To nowa era cywilizacji. Nowy model miasta, które będzie czyste, właściwe i o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ten projekt znacząco wpłynie na wydajność ludzkości. Arabia Saudyjska kieruje się w stronę cywilizacji, którą można porównać do tych starych, zbudowanych na przepływie wody i roślinności.” – powiedział Mazen Al-Sudairi, ekonomista odpowiedzialny za projekt biznesowy miasta Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Jak zapowiedział książę Mohammed bin Salman, nic nie stoi na przeszkodzie by prace ruszyły w pierwszym kwartale 2021 roku. Co więcej, miasto ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które będą nie tylko generowały zieloną energię dla całej metropolii, ale także będą dbały o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

“Szybki transport, media, infrastruktura cyfrowa i logistyka będą płynnie zintegrowane w dedykowanych przestrzeniach biegnących w niewidocznej warstwie wzdłuż linii. Rysunki przedstawiają pojazdy napędzane przez sztuczną inteligencję (AI), linię metra i szybki transport towarowy umieszczony pod ziemią. Naziemna będzie “warstwą pieszą” wspartą dwoma podziemnymi warstwami – jedną “warstwą usługową” infrastruktury bezpośrednio pod ziemią oraz niższą “warstwą grzbietową” dla transportu.” – dodaje Mazen Al-Sudairi

Udogodnieniem dla mieszkańców ma być podziemna sieć autonomicznych pojazdów, które pozwolą mieszkańcom na podróżowanie na terenie całego regionu Neom. Neom to nowoczesny region zapowiedziany w 2017 roku w ramach Saudi Arabia’s Vision 2030, który ma być saudyjskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. To tu ma się przenieść nowoczesny biznes i firmy z branży wysokich technologii.

Według wstępnych zapowiedzi region Neom, w obrębie którego powstanie miasto Line, ma kosztować ponad 500 miliardów dolarów. Ciekawostką jest fakt, że plan generalny regionu miał projektować Norman Foster, jednak po morderstwie dziennikarza Jamal’a Khashoggi’ego zrezygnował z tej funkcji. 

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Technologia | Miasto | Zieleń

źródło: https://www.neom.com/en-us/