Little Island. Park kieszonkowy na rzece Hudson w Nowym Jorku już gotowy!

Little Island to kieszonkowy park zawieszony nad rzeką Hudson w Nowym Jorku. Zaprojektowany przez Thomas’a Heatherwick’a park zawieszony jest ponad taflą wody za sprawą 132 pylonów przypominających grzyby. W parku poza zielenią znalazło się miejsce na małą architekturę, sceny, amfiteatr z widokiem na rzekę, tarasy widokowe, czy kilka lokali gastronomicznych. Co ciekawe, park ufundowali prywatni inwestorzy biznesmen Barry Diller i jego żona projektantka mody Diane von Furstenberg. 

Little Island, choć oficjalnie powinno określać się je jako Pier 55 jest pierwszym zawieszonym nad rzeką parkiem w Nowym Jorku. Park zaprojektowany został przez architektów z pracowni założonej przez Thomas’a Heatherwick’a. Park wyróżnia się tym, że został osadzony na 132 pylonach, które mają różne wysokości. To zróżnicowanie pozwoliło na stworzenie parku z nieregularną powierzchnią, co dodaje mu uroku, a także pozwala na odseparowanie części rekreacyjnych od części służącej do komunikacji. 


W parku o powierzchni 2,4 akra znajdują się trzy sceny, na których mogą odbywać się przedstawienia teatralne na żywo, w tym amfiteatr z drewnianymi ławkami skierowanymi w stronę rzeki. Tylko w tym roku od czerwca do września w parku zaplanowano 500 imprezSponsorzy parku biznesmen Barry Diller i jego żona projektantka mody Diane von Furstenberg powiedzieli w rozmowie z magazynem WSJ Magazine, że ma nadzieję, Little Island może stać się również klubem nocnym i złożył wniosek koncesję na alkohol. Inwestorzy wyłożyli na budowę parku ponad 260 milionów dolarów. Jak zdradza Diller, sam cement kosztował ponad 80 milionów dolarów, a ochrona obiektu i obsługa prawników kosztowała go 6 milionów dolarów rocznie. 

“W dniu, w którym mieliśmy zamówić cement wartości 80 milionów dolarów, nasi prawnicy powiedzieli, że [przyp. red. WSJ Magazine: przeciwnicy projektu i konkurencja] mogą uzyskać nakaz sądowy, by przerwać naszą pracę. Nie dość, że cały ten cement leżałby sobie niewiadomo gdzie, to jeszcze wszystko, co do tej pory zrobiłem, musiałoby zostać rozebrane i zlikwidowane. Byłem wściekły. To było jak jazda na rollercoasterze wartym 260 milionów dolarów” – opowiadał w wywiadzie dla magazynu WSJ Magazine o problemach z budową parku Barry Diller

Projekt parku powstał w 2014 roku. Budowa ruszyła (z przerwami) w 2016 roku. Park Little Island położony jest na skraju dzielnicy Meatpacking na Manhattanie, w pobliżu południowego końca High Line i Muzeum Whitney. Oficjalne otwarcie parku nastąpi 21 maja 2021 roku.

Czytaj też: Zieleń | Stany Zjednoczone | Nowy Jork | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: WSJ Magazine 
zdjęcia: Adrian Gaut for WSJ Magazine.