Lodowa urna na prochy. Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej trumny. 

Ekologiczne pogrzeby to coraz popularniejszy trend. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnego pochówku, który wymaga dużej ilości miejsca, a także zakupu trumny i płyty nagrobnej, co sprawia, że nie jest to zbyt ekologiczny pomysł. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, które pozwalają odejść z tego świata w przyjazny dla środowiska sposób. Wśród nich lodowa urna na prochy od Diane Leclair Bisson. 

Niedawno opisywaliśmy ekologiczną „kompostownie zwłok”, o której możecie przeczytać (TUTAJ). Pisaliśmy również o urnie, z której wyrasta drzewo zasadzone na naszych prochach (TUTAJ). Tym razem prezentujemy wam lodową urnę zero-waste, która jest całkowicie przyjazna środowisku.

 

Autorką tego nietypowego pomysłu na pogrzeb jest amerykańska projektantka i architektka Diane Leclair Bisson. Diane zauważyła, że tradycyjne pogrzeby ze względu na wymagania dotyczące miejsca, obowiązek wieloletniego zajęcia i utrzymania parceli, a także potrzeby wykonania trumny i nagrobka sprawiają, że taka wersja pochówku nie należy do najbardziej ekologicznych. Diane postanowiła wymyślić sposób na stworzenie urny, która będzie w pełni ekologiczna i przyjazna środowisku.

Projektantka eksperymentowała z wieloma materiałami. Ostatecznie postawiła na lód, który jest najbardziej plastycznym i ekologicznym materiałem, jaki mogła wykorzystać. Diane zaproponowała stworzenie lodowej szkatułki na prochy, która odlewana jest za pomocą specjalnych form. Proces jest banalnie prosty. Diane zalewa  wodą prochy, a następnie zamraża je w – ekologicznej – chłodni. Górna część tej lodowej urny jest płaska co pozwala na ułożenie kwiatów na jej szczycie. Diane dodaje, że Lodowa urna może zostać spławiona rzeką, lub wrzucona do morza, czy jeziora, gdzie poprzez powolne roztapianie się lodu uwolni zawarte w niej prochy. Projektantka zapewnia, że prochy pochodzące z kremacji są nietoksyczne i nie zaszkodzą akwenowi, w którym się znajdą. Lodową urnę mozna również zakopać w ziemi.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Gadżety | Stany Zjednoczone

źródło: Diane Leclair Bisson