Łódź: bakterie zjadają ścieki. To ekologiczny sposób oczyszczania

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi korzysta z pomocy małych stworzeń, aby oczyszczać ścieki. W instalacji znajdują się bakterie, ale też małże i okonie.

Bakterie pozwalają oczyścić ścieki ze wszystkich nieczystości, które odprowadzamy do kanalizacji. Po upadku wielkich fabryk włókienniczych w Łodzi zmienił się skład zanieczyszczeń w ściekach – wzrósł udział substancji pochodzących z kosmetyków, chemii gospodarczej czy farmaceutyków. Mniej jest ścieków pochodzenia przemysłowego.

Bakterie do oczyszczania dobierane są w zależności od składu nieczystości. Na przykład anaeroby “lubią” oczyszczać ścieki w warunkach beztlenowych, innym odpowiada mała ilość tlenu, a jeszcze kolejne bakterie, aeroby, potrzebują tlenu w nadmiarze. Jest on wtłaczany pod ciśnieniem do reaktorów biologicznych. Różne są także wymagania bakterii co do temperatury ścieków.

“Pracę” bakterii w GOŚ nadzorują pracownicy oczyszczalni. Mikroorganizmy są bowiem wrażliwe na zmiany w składzie nieczystości. Jeśli w ściekach będzie za dużo substancji ropopochodnych czy metali ciężkich to bakterie mogą zginąć. Żeby skutecznie chronić bakterie, skład ścieków monitorowany jest na każdym etapie oczyszczania, a zaczyna się już przy wlocie do oczyszczalni. W przypadku wykrycia zabójczych substancji, ścieki są zatrzymywane w zbiornikach retencyjnych i tam neutralizowane.

Jak długo żyją takie bakterie? Ich cykl życia szacowany jest na kilkanaście godzin. Obumarłe bakterie tworzą osad, który jest wyławiany ze ścieków. Następnie taki osad jest spalany w piecach elektrociepłownik.


Co ciekawe, bakterie które pracują w komorach fermentacyjnych produkują biogaz. Metan również jest paliwem dla elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Według szacunków taki gaz zaspokaja 40 proc. potrzeb energetycznych GOŚ. Zakład każdego roku przetwarza 70 milionów metrów sześciennych ścieków.

źródło: UM Łódź

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Ekologia | Miasto | whiteMAD na Instagramie