Łódź bez rzeki? Bzdura! Właśnie odkryto jedną pod kamienicą

Spacerując po Łodzi można odnieść wrażenie, że w mieście nie ma rzek. Tak naprawdę rzeki płyną przez miasto, jednak wiele lat temu zostały ukryte w kanałach. Jedną z takich rzek odkryto pod kamienicą podczas remontu.

Odkrycia dokonano pod kamienicą przy ulicy Legionów 37 A. Rzeka nazywana “Ciekiem pod Piotrkowską” figuruje na starych mapach miasta. Jej ceglane koryto jest w dobrym stanie technicznym, chociaż nie zaglądano do niego od ponad stu lat.

Kilkaset lat temu, kiedy Łódź przeżywała inwestycyjny boom pojawiła się potrzeba nowych terenów inwestycyjnych. Zasypywano więc doliny dawnych rzeczek i istniejące na nich stawy. W ten sposób usunięto stawy na Starym Mieście oraz na Jasieniu przy ulicy Kilińskiego. Niektórzy inwestorzy wznosili kamienice bezpośrednio nad kanałami ściekowymi. Takie rozwiązanie było oczywiście ryzykowne – podczas intensywnych opadów kanały szybko wypełniały się deszczówką, która następnie zalewała ulice i posesje. Spierano się, czy czyszczeniem kanałów powinno zajmować się miasto czy też właściciele działek. Spór rozstrzygnięto dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy miasto zaczęło pobierać opłaty za odprowadzanie ścieków do kanałów, a środki przeznaczało na remontu i budowę nowych.

Najwięcej kamienic znajduje się nad Ciekiem od Piotrkowskiej. Jednym z budynków zbudowanym na rzeczce był Teatr Wielki Fryderyka Sellina przy ulicy Legionów 14/16.


Inną rzeką, nad którą budowano kamienice byłą Karolewka. Jej kryty stan rozpoczynał się przy skrzyżowaniu Kościuszki z Zieloną, przecinał Stare Polesie i kierował się do otwartego koryta rzeki przy dworcu Łódź Kaliska.

Nad rzekami budowano też fabryki. Przykładem jest Nowa Tkalnia Karola Scheiblera przy ulicy Kilińskiego. Pod fabryką przebiega stary kanał rzeki Jasień o szerokości pięciu metrów i wysokości ponad dwóch metrów. Jednak największym krytym kanałem rzecznym w Łodzi jest zbudowany podczas I wojny światowej betonowy kanał rzeki Łódki na Starym Mieście. Ma on wysokość ponad trzech metrów i szerokość niemal siedmiu. Spacerując po Parku Staromiejskim przez specjalny ażurowy właz można zerknąć do jego środka.

źródło: Łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Miasto | Ciekawostki | Kamienica | Renowacja | whiteMAD na Instagramie