Łódź chce rozbetonować Plac Dąbrowskiego i prosi o pomoc architektów

Miasto Łódź szuka architektów, którzy przeprojektują Plac Dąbrowskiego. To jeden z największych placów na terenie miasta. Wkrótce część twardego podłoża zastąpi zieleń.

Ostatnio często piszemy o przykładach betonozy w polskich miastach. Niedawno pisaliśmy o wycince zieleni w Łęcznej, która swój rynek pokryła płytami (czytaj TUTAJ). To architektoniczny błąd, bo takie przestrzenie latem nagrzewają się jak patelnie. Łódzcy urzędnicy dostrzegają ten problem i konsekwentnie poprawiają błędy poprzedników. Przykładem jest niewielki plac imienia WOŚP przed hotelem Puro w Łodzi, który niedawno zyskał więcej zieleni.

Kolejnym miejscem interwencji będzie Plac Dąbrowskiego. Przeprowadzona kilkanaście lat temu przebudowa jest negatywnym przykładem budowania przestrzeni publicznych.

Plac nie spełnia oczekiwań mieszkańców, jest niezmiennie krytykowany. Czas go zmienić. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na przygotowanie nowego projektu. Będzie to wyjątkowy konkurs, ponieważ architekci koncepcję mają stworzyć wspólnie z łodzianami – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii.

Co ciekawe, miasto chce oceniać oferty zgłoszone do przetargu biorąc pod uwagę nie tylko wstępną wizję placu, ale też będzie zwracać uwagę na uwzględnieniu zaangażowania mieszkańców w pracach projektowych. Architekci – autorzy najlepszych pomysłów będą projektować plac w dwóch etapach. Najpierw przygotują kilka wariantów rozwiązań problemów, z jakimi boryka się miejsce. Po konsultacjach z mieszkańcami zostanie wybrane finalne rozwiązanie, które architekci zmienią w projekt.

Plac Dąbrowskiego
Luźna wizja zmian na placu przygotowana przez miasto

Kiedy będziemy już mieli koncepcję, która odpowiada oczekiwaniom mieszkańców, ogłosimy przetarg na wykonawcę przebudowy. Ekipy budowlanej możemy się spodziewać na placu w przyszłym roku – zapowiada Riemer.

Jesienią ubiegłego roku miasto przeprowadziło już wstępne konsultacje z mieszkańcami. Ci wskazywali na potrzebę zwiększenia zieleni placu, usunięcia górnej części fontanny, uporządkowania części z kioskami kwiaciarni oraz umożliwienie działalności kawiarni i restauracji. O postępach będziemy was informować.

źródło: lodz.pl

Czytaj też: Łódź | Urbanistyka | Archialert | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie