fot.  Stefan Brajter, źródło: UM Łódź

Łódź: dawny wieżowiec gazowni zmieni się w budynek mieszkalny

O planach przebudowy budynku poinformował serwis urzędu miasta lodz.pl. Opuszczony wieżowiec gazowni znajduje się przy ulicy Uniwersyteckiej 2/4, wkrótce w środku powstaną mieszkania.

Właścicielem wieżowca jeszcze niedawno było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Polska Spółka Gazownictwa. Teraz obiekt został sprzedany łódzkiemu deweloperowi – firmie RDG6. Jak donosi serwis lodz.pl, deweloper ma przekształcić biurowiec gazowni w budynek mieszkalny. W sumie jego wysokość to 52 metry, co sprawia, że gmach jest dobrze widoczny w panoramie miasta. Budynek ma 14 naziemnych kondygnacji i jedną podziemną. Na liście najwyższych budynków w Łodzi ma 26. miejsce.

Największym atutem jest lokalizacja – blisko stąd do Nowego Centrum Łodzi i dworca Łódź Fabryczna oraz budynków uniwersytetu, Teatru Wielkiego i sądów.

Zmiana funkcji budynków w Łodzi nie jest nowością. Kilka lat temu biurowiec przy ulicy Wigury 21 został przebudowany na mieszkalny. To liczący 10 pięter budynek, w którym urządzono 100 mieszkań.


Wieżowiec gazowni zbudowany został w latach 60 XX wieku. Wewnątrz znajdowało się Biuro Projektów “Chemitex”. Gmach przebudowano pod koniec lat 90., zyskał wtedy szklane elewacje i stał się jednym z pierwszych nowoczesnych wysokościowców w Łodzi. Gazownia swoją siedzibę miała tam od początku lat 90. Póki co nie znamy terminu rozpoczęcia prac.

Czytaj też: Łódź | Biurowiec | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot.  Stefan Brajter, źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły