Łódź Design Festival 2020. Oto najmocniejsze punkty wydarzenia!

Tegoroczna odsłona Łódź Design Festival jest wyjątkowa. Wydarzenie przesunięto, a część aktywności przeniesiono do Internetu. Na szczęście nie wszystkie! Organizatorzy będą próbowali przekonać publiczność, że nadszedł czas, by przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. Specjalny panel dyskusyjny z projektantami poprowadzi Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu whiteMAD.

Początek XXI wieku to dla ludzkości czas wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii człowiek tak bardzo oddziałuje na środowisko, w którym żyje. Zużywanie surowców kopalnych, wzrost stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, podnoszenie się poziomu mórz, wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych i przeciążenie systemu pozyskiwania surowców odnawialnych, zaśmiecenie środowiska tworzywami sztucznymi czy malejąca wydajność systemu produkcji energii to tylko kilka z wyzwań, przed jakimi stoi.

Wielość i złożoność problemów sprawia, że coraz trudniej wskazać jedno rozwiązanie, a każda z indywidualnych decyzji konsumenckich i zawodowych niesie ze sobą niepewność związaną z wpływem, jaki ma na środowisko, a tym samym na przyszłość.

Jako organizatorzy Łódź Design Festival wspieramy działania, których celem jest aktywne poprawianie jakości naszego życia, testowanie nowych projektów, ulepszanie istniejących rozwiązań i tworzenie produktów lepiej dostosowanych do dzisiejszego świata. Uważamy, że znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie sposób się po prostu zatrzymać, zrezygnować z udogodnień, jakie przyniósł nam postęp cywilizacyjny i powrócić do mitycznego stanu natury. Czy rozwiązaniem naszych najpilniejszych problemów będzie zaplanowany postwzrost, zaprojektowanie nowych sposobów wytwarzania i użytkowania dóbr konsumpcyjnych, przełom w tworzeniu nowych materiałów czy może kolejna rewolucja przemysłowa? – pyta Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Festiwal staje się wydarzeniem hybrydowym

Decydując o przeniesieniu terminu nadchodzącej edycji organizatorzy ŁDF postanowili, że tegoroczny festiwal musi być inny. 

Realne połączymy z wirtualnym, artystyczne z konsumpcyjnym, prezentację nowych produktów z eksperymentem i tworzeniem prototypów, a promocję najlepszych polskich wdrożeń z krytyczną analizą funkcjonujących rozwiązań. Postawiliśmy na hybrydowość, która pozwala nam zadbać o to, co teraz najistotniejsze. Wszystkie rozwiązania będą przede wszystkim bezpieczne, niekiedy do przesady, ale tak chcemy postępować – tłumaczy Piernikowski.

W specjalnie zaaranżowanych kontenerach, rozmieszczonych w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych, zostaną pokazane najważniejsze ekspozycje tej edycji. Dwa filary Łódź Design Festival – must have i make me! – jako pierwsze pojawią się w tłumnie odwiedzanych i unikatowych w skali świata łódzkich pofabrycznych lokalizacjach – Manufakturze i Monopolis.


Plebiscyt must have już od dziesięciu lat wyróżnia najlepszych polskich projektantów i producentów, odzwierciedlających najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. must have to też nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Aż 50 z wyróżnionych w tym roku produktów będzie można zobaczyć na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, która stanie na rynku Manufaktury.

Przez wzgląd na wybuch pandemii, organizatorzy ŁDF zdecydowali się przedłużyć nabór do tegorocznej edycji konkursu make me!, dając młodym projektantom  szansę na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Łącznie trafiło do nas aż 268 zgłoszeń z całego świata, które następnie zostały ocenione przez międzynarodowe jury. Wystawa make me! na dziedzińcu Monopolis będzie prezentacją najlepszych prac wyłonionych w konkursie. Twórcy najciekawszych projektów otrzymają nagrody Paradyż Awards, ufundowane przez partnera konkursu, Ceramikę Paradyż. Ich łączna pula wynosi w tym roku 60 000 zł. Nagrodę specjalną, w wysokości 5 000 zł, ufunduje firma INTERPRINT Polska – mówi Katarzyna Ludwisiak, koordynatorka konkursu i projektantka wystawy make me!

Ceramika Paradyż niezmiennie od 14 lat wspiera Łódź Design Festival, jego twórców i miasto Łódź. Ten rok jest zupełnie inny niż wszystkie, sytuacja z początku wiosny sprawiła, że musieliśmy nauczyć się żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Wiele projektów musieliśmy wstrzymać, z wielu zmuszeni byliśmy zrezygnować. Jednak po informacji od organizatorów, że chcą zrealizować festiwal w bezpiecznej, hybrydowej formule, postanowiliśmy kontynuować współpracę, przekazując 60 tys. zł na nagrody główne w konkursie make me!, sztandarowym projekcie ŁDF. 268 zgłoszonych projektów, 23 finalistów, których prace będzie można podziwiać na dziedzińcu kompleksu Monopolis pokazuje tylko jedno, że warto wspierać takie inicjatywy, warto wspomagać projekty z obszaru kultury i sztuki – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Kontrolowanie bodźców, trwałość tradycji i różne aspekty architektury

W kontenerze na terenie Art_Inkubatora zaprezentowany zostanie projekt MATRICE, którego ideą jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni pozwalającej kontrolować wszystkie bodźce docierające do naszych zmysłów. MATRICE to moblina, eksperymentalna przestrzeń relaksacyjno-wyciszająca, we wnętrzu której można doświadczyć trzech różnych sesji terapeutycznych dedykowanych różnym potrzebom i porom dnia. Nad jej przygotowaniem pracował zespół ekspertów na czele z Joanną Jurga, jedną z najlepszych polskich specjalistek projektowania komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Również w specjalnie przygotowanym kontenerze, który stanął przy Piotrkowskiej 217, znalazła się wystawa Postęp nie istnieje. Jest ona celebracją wyjątkowych umiejętności rzemieślników, zwraca uwagę na to, że pewne techniki nie zmieniły się od setek lat. Punktem wyjścia do ekspozycji jest dzieło Petera Bruegela “Alchemik”. Wystawa wskaże w ten sposób na trwałość tradycji, pokazując unikatowe, niesamowite przedmioty, z pomocą których przygotowujący ekspozycję Olga Milczyńska i członkowie stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło udowodnią, że mniej znaczy lepiej, że można produkować rzeczy na lata, a nie na jeden sezon. Podejmowane na wystawie tematy będą dyskutowane podczas transmitowanej do internetu debaty Oblicza nowego rzemiosła

W formie wydarzenia online zaprezentowany zostanie także ARCHIBLOK, czyli jeden z frekwencyjnych hitów ŁDF, podczas którego już po raz piąty zaproszone grono ekspertów przedstawi różne aspekty architektury. W tegorocznym ARCHIBLOKU swój udział potwierdzili: Bogusław Barnaś (BXBstudio), Ewa Maria Kuryłowicz (Kuryłowicz & Associates), Jerzy Łątka (archi-tektura.eu) oraz Dominika Zielińska (studio architektoniczne workplace). Wydarzenie poprowadzi Filip Springer, pisarz, fotograf i autor wielu publikacji poświęconych architekturze:

Najlepsi ilustratorzy, warsztaty i nowe materiały

Już od początku września w galerii Re:Medium prezentowany jest efekt pracy najzdolniejszych polskich ilustratorów. Wystawa Słownik współczesnych łodzianizmów to kontynuacja projektu, który raz jeszcze powstaje we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, dzięki której słownik złożony z ilustracji wzbogaca się o kolejne hasła.

Zaprezentujemy 13 ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła. Zapewniamy, że wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji, urzekając przy tym oryginalnością form graficznych i poczuciem humoru mówi kuratorka wystawy Adriana Michalska.

W przestrzeni Galerii Re:Medium, w przystosowanych do obecnej sytuacji warunkach, odbędą się warsztaty w ramach cyklu Edukreacja. Dzieci i młodzież zostały zaproszone w tym roku m.in. do “Domostwarzania”, gdzie dowiedzą się, jak zaprojektować “nierealne domy”, w których łączy się świat ludzi, zwierząt i roślin, a “Inteligentne miasto przyszłości” umożliwi im grupowe opracowanie makiety idealnego miasta przyszłości. Zapisy na niektóre zajęcia są już otwarte, a pełna lista zajęć jest dostępna na stronie lodzdesign.com.

Swojej kontynuacji doczeka się w tym roku także jedna z najchętniej odwiedzanych części ubiegłorocznej edycji, czyli projekt Zasoby. W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki i badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania. Ekspozycja bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów, „długożyjące” i “powolne” – takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji, będące alternatywą dla produktów “szybkich” i jednorazowych. Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają.

W przestrzeni miasta po tegorocznej edycji pozostaną trzy ogrody deszczowe, dostępne dla wszystkich mieszkańców Łodzi. To funkcjonalny przykład rozwiązania konkretnego problemu, tak istotnego dla zabetonowanych miast, poprawiającego retencję wody, przeciwdziałającego powodziom czy zapobiegającego suszy.

Nie skupimy się wyłącznie na wybudowaniu ogrodów, ale również zaprosimy chętnych na warsztaty z ich tworzenia oraz opublikujemy instruktaże do samodzielnych prób – zapowiada rzecznik prasowa ŁDF, Aleksandra Kietla: – Wszystkie wydarzenia chcemy potraktować w ten sposób, fizyczną prezentację będą uzupełniały wysokiej jakości materiały publikowane online, takie jak wideo, zdjęcia, wycieczki 3D, obszerne publikacje czy podcasty, nad których przygotowaniem pracujemy od wielu miesięcy – dodaje.

A już w piątek 18 września, o godzinie 19 zapraszamy was do śledzenia online transmisji ze spotkania z finalistami konkursu make me!. Wydarzenie “Współczesność jest niepewna” poprowadzi redaktor naczelny magazynu whiteMAD Kamil Białas. Transmisję będzie można zobaczyć TUTAJ:

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Więcej informacji i aktualny harmonogram znajdziecie na oficjalnej stronie Festivalu www.lodzdesign.com.

Czytaj też: Identyfikacja wizualna | Meble | Minimalizm | Naczynia | Łódź

źródło: ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL