ŁDF 2024 / Wystawa "TYPE TEXT LDZ" / Fot. HAWA

Łódź Design Festival 2025. Tegoroczne hasło: nie_koniec / un_end

Łódź Design Festival w 2025 r. odbędzie się w dniach 20-25 maja. To już dziewiętnasta edycja wydarzenia, podczas którego miasto Łódź na kilka staje się stolicą polskiego wzornictwa. Wydarzenie jest okazją do poznania najlepszego polskiego designu oraz przestrzenią dialogu między perspektywą twórców, a szerokim spojrzeniem na problemy globalne i lokalne. Organizatorzy przygotowali program, który porusza wiele zagadnień, od wyzwań technologicznych, przez kryzys klimatyczny, aż po przemiany w relacjach międzyludzkich. Hasłem tegorocznej edycji jest nie_koniec / un_end, a autorką identyfikacji graficznej Katarzyna Ludwisiak.

Hasłem nowej edycji Łódź Design Festival jest nie_koniec / un_end, które ma podkreślać dociekliwość i ciekawość w projektowaniu. Jego otwarta koncepcja sprzyja tworzeniu alternatywnych, adaptacyjnych ścieżek dla wzornictwa i architektury w zmieniającym się świecie. Hasło mówi też o nieskończonej relacji między tym, co indywidualne, jak rola projektanta w procesach kreatywnych, tym, co społeczne – żywymi ekosystemami miast, zmiennym podejściem do definicji wspólnoty, norm czy wartości.

Laboratorium innowacji: make me!

nie_koniec / un_end reprezentuje cykliczną naturę procesu projektowania i poszukiwania w pracy twórczej – od idei poprzez etapy tworzenia – testowania – poprawiania/rewizji pomysłu aż po przetworzenie oryginalnej wizji. Festiwal w ramach corocznej odsłony „Laboratorium innowacji: make me!” pokazuje, jak młodzi projektanci mierzą się zarówno z powracającymi pytaniami o materiały, funkcjonalność, efektywność swojej pracy, jak również z nowymi, które dyktują współczesna wiedza o świecie i zmieniające się podejścia badawcze. nie_koniec / un_end stanowi zatem synonim ciągłego odkrywania, często nowatorskiego spojrzenia na znane przedmioty czy zagadnienia. Obiekty młodych twórców, często stanowią prototyp, dzieło jeszcze otwarte. Nagradzane w konkursie innowacyjne rozwiązania z obszaru designu łączą też artystyczną ekspresję i praktyczne zastosowanie oraz stanowią wypadkową rozważań współczesnych, młodych pokoleń projektantów o ideach otwartych na reinterpretację, adaptację i ewolucję. Więcej o konkursie make me! TUTAJ.

EverCity – miasto na wieczność

nie_koniec / un_end ma charakter nielinearny, towarzyszy mu nieustanna refleksja nad codziennym życiem człowieka. Ciągła chęć poprawiania kondycji ludzkiego istnienia, walka z niekorzystnymi zmianami, próby i eksperymenty oraz rekonstrukcja idei wpływają na sposób kształtowania naszego otoczenia. Zwroty w narracji dotyczą niejednokrotnie funkcjonowania i struktury miast mających sprostać wymaganiom zrównoważonego rozwoju, systemowej odporności oraz długowiecznej stabilizacji. Wzornictwo, architektura, urbanistyka przeciwstawia się zamknięciu w konkretnych kategoriach, rozwijają się dzięki dynamicznemu dialogowi między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. „EverCity – miasto na wieczność” – główna wystawa programowa – przeprowadzi widzów przez ewolucję architektonicznych pomysłów na kreowanie przyjaznych obszarów do życia. Przyjrzy się różnym zmianom w podejściu do zarządzania miastem i kreowania architektury, która wspierałaby nasz dobrostan oraz polepszała jakość życia.

15-lecie plebiscytu must have

nie_koniec / un_end to także proces nieustannej ewolucji polskiego wzornictwa, który od 15 lat znajduje odzwierciedlenie w plebiscycie must have i towarzyszącej mu wystawie. Każdego roku prezentowane są tu wdrożenia pokazujące zmieniające się podejście do projektowania – od funkcjonalności, efektywności i standaryzacji po swobodę artystycznej ekspresji, zabawę formą, a nawet frywolny przepych. Widać tu powroty do dawnych idei i reinterpretacje tradycyjnych materiałów, jak ceramika czy szkło, które wciąż inspirują nowe pokolenia twórców. Polski rynek designu pozostaje otwarty i dynamiczny, a producenci, projektanci i konsumenci nieustannie wpływają na jego kształt, kreując przestrzeń do zmian. Wystawa must have jest zapisem tych procesów – pokazuje transformacje rynku i ujawnia, jak innowacje i rzemiosło wzajemnie się przenikają, tworząc niekończący się rytm projektowania. Więcej o plebiscycie must have TUTAJ.

ŁDF 2024 / Wystawa WhiteMAD / Fot. HAWA

ŁDF – przestrzeń twórczych działań

Łódź Design Festival również w cyklicznym trybie zajmuje się próbą syntezy wiedzy o wzornictwie, projektowaniu przestrzeni oraz materiałów, łącząc różne dyscypliny, media i perspektywy. Prezentowanie szeroko rozumianych inicjatyw kulturalnych rzadko ogranicza się do jednego celu czy konkretnego rozwiązania, lecz raczej otwiera przestrzeń do refleksji, regularnej analizy branż kreatywnych, ich możliwości i wyzwań, przed jakimi stają. W kontekście festiwalu nie_koniec / un_end staje się również hasłem mobilizującym, podkreślającym rolę kreatywności jako narzędzia do rozwiązywania kluczowych problemów systemowych poprzez nieustanne eksperymentowanie i testowanie różnych rozwiązań, otwarte podejście do różnorodności i nowatorskie formy współpracy.

19. Łódź Design Festival
nie_koniec / un_end
20–25 maja 2025 r.
www.lodzdesign.com

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Łódź | Sztuka | Kultura | Wystawa | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie